Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Szansa na refundację nowego leku na mięśniaki macicy

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 2 grudnia 2016 14:35

Szansa na refundację nowego leku na mięśniaki macicy - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Dobra wiadomość dla kobiet cierpiących na mięśniaki macicy, a szczególnie tych, które z powodu tego schorzenia doświadczają problemów z zajściem w ciążę.

Rada Przejrzystości uznała za zasadne, a prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydał pozytywną rekomendację w sprawie objęcia refundacją octan uliprystalu w przedoperacyjnym leczeniu dorosłych kobiet w wieku rozrodczym z umiarkowanymi i ciężkimi objawami mięśniaków macicy w cyklu leczenia trwającym do 3 miesięcy. Daje to szansę dostępu polskim pacjentkom z mięśniakami macicy do terapii refundowanej już w 24 krajach europejskich.

Mięśniaki macicy są łagodnymi rozrostami nowotworowymi mięśni gładkich macicy, zwykle zbudowanymi z mięśni i tkanki łącznej. W większości przypadków rozpoznaje się je u kobiet w wieku rozrodczym, najczęściej około 35.-45. roku życia. Dotychczas najczęściej stosowaną metodą leczenia mięśniaków macicy było ich operacyjne usunięcie, co ze względu na fakt, że mięśniaki najczęściej dotyczą kobiet w wieku rozrodczym, przyczyniało się do późniejszych problemów z zajściem w ciążę lub jej donoszenia.

W wydanej rekomendacji, prezes AOTM podkreśla, że stosowanie octanu uliprystalu w przypadku rozpoznania mięśniaków macicy jest rekomendowane także zarówno w wytycznych klinicznych, jak i w opiniach ekspertów, a sama terapia jest refundowana już w 24 krajach europejskich.

Produkt leczniczy zawierający octan uliprystalu stosowany jest w leczeniu przedoperacyjnym i okresowym umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy występujących u kobiet w wieku rozrodczym.

Eksperci są zgodni, że pozytywna rekomendacja AOTM jest odpowiedzią na oczekiwania pacjentek, które podkreślają, że lek przyczynić się może do ograniczenia ilości oraz rozległości przeprowadzanych zabiegów. Terapia oparta na octanie uliprystalu działa bowiem bezpośrednio na guzy, redukując ich wielkość, co często umożliwia przeprowadzenie bardziej zachowawczej operacji bądź całkowitą rezygnację z jej wykonania. Dodatkowo przyczynia się do łagodzenia dokuczliwych objawów mięśniaków, takich jak krwawienia czy bóle podbrzusza, a co za tym idzie, podniesienia jakości życia pacjentek.

Rekomendacje prezesa AOTM oraz Rady Przejrzystości podkreślają, że dostępne obecnie metody naukowe wskazują na skuteczność i bezpieczeństwo stosowania produktu leczniczego octan uliprystalu w terapii ciągłej lub cyklicznej mięśniaków macicy oraz że jest ona rekomendowana przez wiele towarzystw naukowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także