Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ta choroba może powodować niepłodność

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 28 kwietnia 2014 09:27

Ta choroba może powodować niepłodność - Obrazek nagłówka
Cierpi na nią od 5 do 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Nieleczona może powodować bezpłodność. Jakie są jej objawy? O jakiej chorobie mowa?

Cierpi na nią od 5 do 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Nieleczona może powodować bezpłodność. Jakie są jej objawy? O jakiej chorobie mowa?

Endometrioza dotyka nawet co dziesiątą kobietę w wieku rozrodczym, ale występuje również u dziewcząt. Choroba objawia się umiejscowieniem ognisk błony śluzowej macicy poza jamą macicy, co wywołuje dolegliwości bólowe. Przewlekły stan zapalny może doprowadzić do zrostów w obrębie jajowodów i zaburzyć zdolność prokreacyjną kobiety. Zalecaną metodą leczenia choroby jest laparoskopia.

– Endometrioza polega na występowaniu fragmentów błony śluzowej, które normalnie są zlokalizowane w jamie macicy, poza jamą macicy. Najczęściej te ogniska pojawiają się w okolicach jajników, jajowodów i więzadeł łączących macicę ze strukturami miednicy mniejszej. I te ogniska błony śluzowej raz w miesiącu krwawią, tak jak błona śluzowa w jamie macicy – mówi dr n. med. Robert Bartkowiak.

Głównym objawem endometriozy jest:

przewlekły ból w miednicy, szczególnie w okresie okołomenstruacyjnym

dyskomfort może również pojawić się w trakcie współżycia płciowego

jeżeli ogniska błony śluzowej macicy są zlokalizowane w okolicy ostatniego odcinka jelita lub pęcherza moczowego, ból pojawia się również przy wypróżnianiu

w niektórych przypadkach endometrioza przebiega bezobjawowo.

– Podstawowym badaniem diagnostycznym jest USG wykrywające nawet niewielkie ogniska endometriozy występujące często poza jajnikami, na przykład w okolicy przestrzeni odbytniczo-pochwowej. To dotyczy endometriozy głęboko naciekającej, która jest najbardziej dotkliwą formą choroby dla pacjentek – tłumaczy dr n. med. Robert Bartkowiak.

– Jest to metoda mało inwazyjna, polegająca na wykonaniu niewielkich nacięć na skórze, wprowadzeniu kamery i narzędzi do operacji. Dzięki temu pacjentki nie mają wykonywanej laparotomii, czyli nie mają przecinanych wszystkich powłok brzusznych,  jak w sposób klasyczny – mówi o laparoskopii lekarz.

Nieleczona endometrioza postępuje. Zmiany zapalne i zrosty w obrębie jajowodów nasilają się, uniemożliwiają skuteczną owulację i zaburzają zdolność do prokreacji.

Źródło: Newseria.pl

Czytaj także: Łóżka, które leczą

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także