Termometry używane do pomiaru temperatury ciała na czole mogą być mniej dokładne u pacjentów ciemnoskórych niż tradycyjne, wykorzystujące kontakt bezpośredni. Niewykryte gorączki mogą prowadzić do opóźnień w udzieleniu pomocy medycznej i groźnych konswekwencji takich zaniechań – ostrzegają naukowcy z Emory University School of Medicine na łamach czasopisma JAMA.
Naukowcy z Emory University w Atlancie i University of Hawaiʻi John A. Burns School of Medicine w Honolulu – porównali skuteczność termometrów bezdotykowych (skroniowych) i klasycznych (w tym przypadku – wkładanych do ust) w wykrywaniu gorączki wśród 2031 czarnoskórych i 2344 białych pacjentów z infekcjami. Chorzy byli hospitalizowani w czterech placówkach w Emory w latach 2014-2021.
Analiza danych pokazała, że odczyty temperatury „z czoła” były zwykle niższe niż z jamy ustnej u osób rasy czarnej, ale nie u osób rasy kaukaskiej.
Częstość występowania gorączki u pacjentów rasy czarnej z infekcjami wynosiła 10,1% w przypadku pomiarów termometrem bezdotykowym w porównaniu do 13,2% w przypadku termometru wkładanego do ust. Jednak wśród pacjentów rasy białej częstość występowania gorączki wyniosła - odpowiednio – 10,8% i 10,2%. Oznacza to, że 23% gorączek u pacjentów rasy czarnej może pozostać niewykrytych za pomocą termometru bezdotykowego.
Na podstawie pomiaru temperatury ciała pacjenta lekarze podejmują wiele ważnych decyzji – np. o rozpoczęciu leczenia antybiotykami, przyjęciu do szpitala, czy o zleceniu nadań diagnostycznych. Opóźnienia w procesie decyzyjnym mogą pociągać za sobą poważne skutki dla zdrowia pacjenta.
Wcześniej zależne od koloru skóry pacjenta rozbieżności w wynikach pomiarów zauważono w przypadku pulsoksymetrów.
– Teoretycznie każdy sprzęt medyczny, który wykorzystuje detekcję światła lub podczerwieni może działać nieco inaczej u osób o różnych odcieniach skóry – mówi dr Leo Anthony Celi, dyrektor badań klinicznych i główny naukowiec w MIT Laboratory for Computational Physiology.
Pulsoksymetry wysyłają światło poprzez palec do czujnika, który wykrywa kolor krwi i w tej sposób – pośrednio – poziom jej natlenienia. Termometry bezdotykowe wykorzystują podczerwień do pomiaru energii cieplnej wydzielanej przez organizm. Jeśli urządzenie nie jest skalibrowane pod kątem ciemniejszych odcieni skóry, intensywniejsza pigmentacja może wpływać na wyniki.
– Wydaje się, że technologia stojąca za termometrami bezdotykowymi nie została wystarczająco przetestowana wśród osób o ciemnej karnacji. W przeciwieństwie do pulsoksymetrów, powszechnie wiadomo, że termometry bezdotykowe są mniej dokładne i mniej wiarygodne, jednak nigdy nie sądziłem, że ta niedokładność może być różna u osób różnych ras – przyznaje dr Celi.
Autorzy badania nie przeanalizowali czynników, które mogły wpłynąć na zaobserwowane różnice w dokładności termometrów – po prostu stwierdzili, że takowe istnieją. Nie mieli też odpowiedniej wielkości próby, aby ocenić, czy występowały niedokładności w pomiarach bezdotykowych u pacjentów pochodzenia azjatyckiego i latynoskiego.
– Kwestia termometrów bezdotykowych odzwierciedla znacznie większy problem systemowy w sposobie projektowania innowacji i testowania nowych produktów medycznych (nie tylko urządzeń, także leków). Musimy zrobić więcej, aby badania, które przeprowadzamy, były bardziej inkluzywne, aby uniknąć niezamierzonych konsekwencji stosowania nowej technologii – dodaje dr Celi.
Źródło: CNN