Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

To kluczowa decyzja Ministerstwa Zdrowia

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 26 czerwca 2015 07:00

To kluczowa decyzja Ministerstwa Zdrowia - Obrazek nagłówka
Ministerstwo Zdrowia będzie refundować terapię bezintereferonową. Co to oznacza dla pacjentów chorych na WZW? O tym z prof. Robertem Flisiakiem kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku rozmawia Iwona Schymalla.
[caption id="attachment_47496" align="alignnone" width="620"]Robert Flisiak Robert Flisiak[/caption]

Ministerstwo Zdrowia będzie refundować terapię bezintereferonową. Co to oznacza dla pacjentów chorych na WZW? O tym z prof. Robertem Flisiakiem kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku rozmawia Iwona Schymalla.

Jakie znaczenie dla pacjentów ma fakt, że na nowej liście refundacyjnej znalazła się terapia bezintereferonowa?

Kluczowe, dla pacjentów i zakażonych genotypem pierwszym, a to około 80 naszych pacjentów. W zasadzie obecnie w myśl tego programu znikają ograniczenia związane np. z zaawansowaniem włóknienia i historią wcześniejszego leczenia. Wszyscy pacjenci zakażeni, w miarę posiadanych środków przez NFZ, będą leczeni z praktycznie 100 procentową skutecznością. W tej chwili, jak dużo będzie tych pacjentów i w jakim czasie będziemy mogli ich wyleczyć zależeć będzie od przekazanego na to budżetu w skali roku.

Jeśli chodzi o leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C to można powiedzieć, że zmiany terapii, postęp naukowy są bardzo dynamiczne, wręcz rewolucyjne, czy można już mówić w jakiejś perspektywie o eradykacji wirusa?

O eradykacji żadnego wirusa nie możemy mówić, jeżeli nie dysponujemy szczepionką. Tylko szczepionka zastosowana masowo, a przynajmniej w grupach ryzyka, potrafi zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia i doprowadzić do takiej samoistnej eradykacji zakażenia, wykorzenienia go ze środowiska – populacji ludzkiej. Natomiast, terapia może wyeliminować zakażenie, jest nawet stu procentowo skuteczna, tylko u tych osób, których zidentyfikujemy. Obecnie w Polsce identyfikujemy nie więcej niż 20 procent zakażonych. W związku z tym wysiłki środowiska hepatologicznego ukierunkowane dotychczas na dostępność terapii bezinterferonowych teraz zostaną skierowane na diagnozowanie zakażeń, i to najlepiej jak najwcześniej, zanim pojawią się nieodwracalne zmiany morfologiczne.

Nowa lista, to dla lekarzy bardzo korzystna sytuacja, bo pozwala na maksymalny dobór terapii dla pacjentów, wachlarz terapeutyczny teraz się poszerza, prawda?

W tej chwili zależeć będzie jakie leki zastosować u danego pacjenta. Ten program dał przede wszystkim dużą swobodę w decydowaniu. Jest bardzo treściwy i zbliża nas do pewnego ideału programu lekowego, gdzie lekarz może podejmować leczenie z jego punktu widzenia najbardziej korzystne dla danego pacjenta. Przy czym, tak naprawdę nie wiemy jeszcze jakie leki będą refundowane, znamy tylko substancje. Wiem, że w zasadzie dwie terapie mają największe szanse na refundacje już od 1 lipca. Odnośnie cen kończą się lub trwają jeszcze negocjacje. Wszystko zależeć będzie od tego jak zostaną wynegocjowane ceny. Bo jeśli mamy na całą Polskę określony budżet na rok (wiemy, że jest to 150 milionów zł) i jeżeli koszt tej terapii będzie zbyt duży, to niestety, liczba pacjentów objętych nią będzie niewielka. Jeżeli uda się NFZ i Ministerstwu Zdrowia wynegocjować ceny bardziej przystępne, powiedzmy zbliżone do dotychczas prowadzonych terapii czy tych, których już praktycznie nie stosujemy, to będziemy mogli leczyć ze 100 procentową skutecznością taką samą liczbę pacjentów, jak dotychczas.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.