Co trzeba wiedzieć o cytologii?
● pierwszą cytologię należy wykonać w wieku 18 lat lub 2 lata po rozpoczęciu współżycia.
● raz w roku należy wykonać cytologię profilaktycznie.
● cytologię najlepiej wykonać jest w okresie 10-13 dnia cyklu.
● 3 dni przed planowanym badaniem cytologicznym nie należy stosować żadnych środków dopochwowych oraz nie wykonywać zabiegów w obrębie pochwy i szyjki macicy (np. irygacji).
● 3 dni przed badaniem cytologicznym należy powstrzymać się od współżycia.
● cytologię powinna wykonać każda kobieta w ciąży.
● w przypadku infekcji intymnej (mogą o tym świadczyć upławy, swędzenie, pieczenie) należy zaplanować badanie cytologiczne po wyleczeniu schorzenia.
- Walentynki to świetna okazja by zadbać, aby Wasza miłość i przyjaźń mogły trwać przez długie lata! Drogie Panie, w lutym dołączcie do grona #CYTOLOGICZNE. – mówi Dariusz Malczyk, zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.
Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny (ul. A.J. Madalińskiego 25) organizuje w lutym bezpłatne badania cytologiczne dla każdej kobiety w wieku 18+.
Na badanie można umówić się telefonicznie na wyznaczoną godzinę
(tel. do przychodni 22 45 12 600),
mailowo: [email protected]
lub odwiedzić nas bezpośrednio. Badanie wykonywane jest w Gabinecie Cytologicznym w godzinach:
pon.-pt. – godz. 8:00-12:00
wt.-czw. – godz. 15:00-18:00
Akcja wspiera ogólnopolską kampanię społeczną "Piękna, bo Zdrowa", zainicjowaną przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy – cichy i bezobjawowy we wstępnym etapie rozwoju, nieuleczalny na etapie zaawansowanej postaci i przerzutów. To kolejny po nowotworze piersi postrach wśród kobiet. Może ujawnić się w każdym wieku i jest nowotworem złośliwym. Spowodowany jest głównie przez onkogenne szczepy wirusa HPV – wirusa brodawczaka ludzkiego. Rozpoznanie raka szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym daje niemal 100 proc. szanse na wyleczenie go, ale już w stadium II daje tylko 50%. szansę przeżycia. Średni wiek kobiet ze stanami przednowotworowymi wynosi 34 lata, u większości kobiet macierzyństwo jest jeszcze przed nimi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie badań cytologicznych. Tylko regularne badania ginekologiczne i cytologiczne (raz w roku) chronią kobietę przed rakiem szyjki macicy. Jeżeli kobieta bada się regularnie, raz w roku, może być pewna, że nie przeoczy niepokojących zmian.
Objawy raka szyjki macicy są dyskretne i mało specyficzne, można do nich zaliczyć m.in. :
- obfitsze miesiączki, krwotoki miesiączkowe, krwawienia międzymiesiączkowe;
- krwawienia w trakcie i po stosunku seksualnym;
- upławy o nieprzyjemnym zapachu; ból miednicy.
Początkowo rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów. Wydłuża to jednak znacząco planowanie wizyty u ginekologa. Późna interwencja powoduje, że zaawansowane stadium raka szyjki macicy redukuje szansę na skuteczne leczenie oraz przeżycie. W stadium przerzutów leczenie jest długotrwałe, trudne i bardzo często kończy się niepowodzeniem. W zależności od zaawansowania raka szyjki macicy stosuje się operację, radioterapię i/lub chemioterapię.
Program "Profilaktyka raka szyjki macicy"
Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje program, w ramach którego raz na 3 lata finansuje badania cytologiczne, skierowane do kobiet w wieku 25-59 lat. To właśnie w tej grupie wiekowej odnotowano najwyższe ryzyko umieralności i zachorowalności
z powodu raka szyjki macicy. Więcej informacji TUTAJ