Jakie trudności napotyka Pani, pracując z osobami cierpiącymi na schizofrenię?
Zdecydowanie najtrudniejszym aspektem pracy z osobami chorującymi na schizofrenię w aspekcie ich rehabilitacji jest pomoc w aktywizacji zawodowej. Mamy rozwinięte formy rehabilitacji społecznej, są to środowiskowe domy samopomocy, kluby samopomocowe. W poradniach lekarze i psycholodzy również tę rehabilitację wspomagają. Natomiast brakuje finalnego elementu tzn. podjęcia pracy przez osoby chorujące. One tego bardzo potrzebują, tak samo jak inne dorosłe osoby. Ale z tym jest problem.
Czy problem leży po stronie pracodawców, ponieważ nie chcą, boją się zatrudniać osoby chorujące na schizofrenię?
Tak. To jest trudne dla pracodawców, ponieważ nie znają przebiegu choroby. Myślę, że ogół społeczeństwa niewiele wie o schizofrenii. Pracodawcy być może zatrudniliby takie osoby, ale mają problem z tym, aby wiedzieć jak znaleźć się w sytuacji zatrudniania osoby ze schizofrenią. Natomiast ze strony osób chorujących też jest trudność, ponieważ czują one stygmatyzację społeczeństwa. Same też siebie wykluczają, bo uważają że nikt na pewno nie będzie ich chciał zatrudnić. Także, oni sami siebie wycofują. To znaczy, z jednej strony chcą podjąć zatrudnienie, szukają pracy, ale w momencie kiedy zostają zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, to szybko się wycofują, bo nagle dopada ich strach i niepewność. I wycofują się. Dlatego potrzebne są formy wsparcia dla jednej i drugiej strony. Człowieka chorującego należy wzmocnić i wesprzeć tak, by dał radę spotkać się z pracodawcą. Z drugiej strony potrzebne jest wsparcie dla pracodawcy, żeby czuł się pewniej, zatrudniając osoby chorujące.
Wokół osób chorujących na schizofrenię narosło wiele mitów. Czy mogą być dobrymi pracownikami? Czego obawiają się pracodawcy?
Na pewno się obawiają. I na pewno krąży wiele mitów, które w dużym stopniu są nieprawdziwe. Żeby je przełamać, potrzebne są kampanie edukacyjne, które to wyjaśnią. Natomiast są to osoby jak najbardziej zdolne do pracy. Oczywiście każdy na miarę swoich możliwości. Tak jak wszyscy, jedni mają predyspozycje do pracy biurowej, przy komputerze, inni do pracy z ludźmi czy zwierzętami. Tak samo wśród tych osób chorujących na schizofrenię istnieją preferencje co do rodzaju pracy, jak i tempa pracy czy jego środowiska. Jeśli znajdzie się właściwe miejsce dla tej osoby, żeby mogła rozwijać swoje talenty i czuć się w pracy dobrze, to na pewno będą to dobrzy pracownicy. Tak samo, jak każdy z nas.