W dniach 25-27 listopada 2020 r. odbyła się konferencja „Opieka długoterminowa w Polsce - dzisiaj i jutro” zorganizowana przez Koalicję Na Pomoc Niesamodzielnym.
Koalicja jest związkiem zrzeszającym stowarzyszenia, których głównym celem są działania na rzecz poprawy jakości życia osób niesamodzielnych, które wymagają niezbędnej opieki i pomocy w codziennych czynnościach życiowych, w tym opieki pielęgnacyjnej.
Trzy dni debat i jeden cel - wypracowanie wspólnych rozwiązań dla opieki długoterminowej w Polsce w dobie postępujących zmian demograficznych i pandemii COVID-19.
Nad tymi i wieloma innymi zagadnieniami debatowali podczas trzydniowej konferencji eksperci akademiccy, przedstawiciele administracji rządowej, towarzystw naukowych, pracownicy sektorów opieki zdrowotnej i społecznej oraz organizacji pacjenckich.
Rzecznik Praw Pacjenta uczestniczył w debacie na temat opieki długoterminowej.
Budowa systemu zapewniającego godną starość osobom niesamodzielnym oraz wsparcie opiekujących się nimi rodzin, jest jednym z najważniejszych zadań, które stoją przed decydentami i samorządami w obliczu szybko starzejącego się polskiego społeczeństwa.
W swojej wypowiedzi Rzecznik Praw Pacjenta podkreślił rolę opiekunów nieformalnych, których znaczenie jest dla systemu oczywiste i nieocenione. Okazuje się jednak, że opiekun poświęcając czas choremu - zmaga się z codziennymi obowiązkami, próbując łączyć opiekę z pracą zawodową i życiem osobistym.
Należy pamiętać, że są to osoby, które nie tylko udzielają pomocy, ale również same jej potrzebują - powiedział Bartłomiej Chmielowiec.
Źródło: RPP