Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Twoje dziecko je chipsy, pizze, hamburgery? Czym to grozi?

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 28 marca 2015 07:00

Twoje dziecko je chipsy, pizze, hamburgery? Czym to grozi? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Dziecko je słone przekąski? To wina rodziców. O tym z Anną Tereszewską z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie rozmawia Alicja Dusza.
[caption id="attachment_50524" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock / Getty Images Fot. Thinkstock / Getty Images[/caption]

Dziecko je słone przekąski? To wina rodziców? O tym z  Anną Tereszewską z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie rozmawia Alicja Dusza.

Czy dziecko rodzi się z preferencją smaku słonego? Czy to, że dzieci lubią słone przekąski typu chipsy, to naturalna kolej rzeczy?

Raczej nie jest to naturalna kolej rzeczy, bo preferencja smaku słonego można powiedzieć jest wyuczoną. Prowadzone badania na noworodkach pokazały, że są one obojętne wobec smaku słonego. Są też badania, które pokazują, że włączenie do diety dziecka do szóstego roku życia produktów skrobiowych, zbożowych zawierających sól powoduje to, że później dzieci chętniej sięgają po te słone produkty. Przez to w wieku przedszkolnym dzieci nawet dużo chętniej sięgają po taką czystą sól np. mają skłonność do zlizywania czystej soli z produktów. Tak więc, preferencja smaku słonego jest preferencją wyuczoną niż wrodzoną.

Czyli to wina rodziców, którzy sami narzucają dzieciom sól, soląc np. zupy?

Można powiedzieć, że rodzice odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu preferencji smaku słonego poprzez nie do końca właściwy dobór produktów w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Czy sól w początkowym okresie życia może być szkodliwą i czy mieć szkodliwe konsekwencje?

Jak najbardziej. Dlatego, wszystkie zalecenia żywieniowe dla małych dzieci mówią o tym, by w ogóle nie dodawać soli do produktów. W produktach przeznaczonych dla niemowląt występuje tylko sód naturalnie zawarty w produkcie. Nie dodaje się tu soli. Dlatego właśnie, że nadmiar sodu może dziecku zaszkodzić. Sód jest oczywiście potrzebny do prawidłowego rozwoju, ale w nadmiarze jest szkodliwy dla dziecka. Obciąża nerki. Wprowadzenie do diety dziecka zbyt wcześnie soli, źle wpływa na kształtowanie jego preferencji smakowych.

Jakich konkretnie produktów nie powinno się podawać dzieciom?

Kształtowanie preferencji smakowych dziecka, określa schemat żywienia dzieci do pierwszego roku życia, opracowany przez specjalistów. Nie wolno w tym czasie do posiłku przygotowanego dla takiego dziecka dodawać soli. Trzeba też ograniczać produkty, które mogą zawierać dużo soli, chociaż teraz ta sól jest wszechobecna. Trzeba sprawdzać skład produktów i wybierać te, które soli zawierają mniej. Takie produkty do diety dziecka możemy stopniowo włączać. U starszych dzieci należy ograniczać do maksimum słone przekąski typu krakersy, chipsy, paluszki. Starajmy się też, by dziecko nie jadło dań typu fast food, pizza, hamburgery i żywności wysoko przetworzonej, bo ona jest niestety dobrym źródłem soli. Często też w przygotowaniu posiłku dla dzieci opieramy się o różne koncentraty. One też są źródłem soli i dodatkowo zawierają glutaminian sodu, czyli składnik dostarczający sód.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także