Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi pacjentów na niewystarczający dostęp do refundacji rurek tracheostomijnych. Osoby wymagające ich codziennego używania podkreślają, że refundacja obejmuje jedynie 3 rurki na pół roku, podczas gdy potrzeby są znacznie większe. W rezultacie pacjenci zmuszani są do wielokrotnego czyszczenia i ponownego zakładania tych samych rurek, co stanowi zagrożenie dla ich zdrowia.
W niektórych przypadkach chorzy nie mogą używać jednej rurki dłużej niż kilka godzin bez jej wyjęcia i oczyszczenia. Każda wymiana oznacza chwilowe pozbawienie pacjenta dostępu do tlenu, co może powodować groźne powikłania.
Pacjenci podkreślają, że ze względu na wysokie koszty mogą pozwolić sobie na zakup zaledwie 5-6 sztuk rurek miesięcznie, podczas gdy ich potrzeby to około 50 sztuk. Każda rurka kosztuje około 150 zł, co dla wielu osób stanowi barierę finansową nie do przeskoczenia. W rezultacie pacjenci są zmuszeni do wielokrotnego używania tych samych rurek, co zwiększa ryzyko infekcji, mogących prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym śmiertelnych.
Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Piotr Mierzejewski, wystosował pismo do dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia Katarzyny Piotrowskiej-Radziewicz. RPO z prośbą o zajęcia stanowiska w tej sprawie.
Źródło: RPO