Od 18 do 24 kwietnia obchodzimy Tydzień dla Serca. Jakie programy przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia mają przyczynić się w Polsce do skuteczniejszej walki z chorobami układu krążenia?
W latach 1993 – 2001 Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło realizację Narodowego planu ochrony serca, natomiast od roku 2003 – wdrożyło Narodowy program profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego – POLKARD.
Głównym celem programu jest wsparcie podmiotów poprzez doposażenie i wymianę wyeksploatowanego sprzętu medycznego znajdującego się w jednostkach zajmujących się diagnostyką i leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego.
W ramach realizacji programu finansuje się: zakup aparatury medycznej do szpitali na terenie kraju. Wśród tych urządzeń znajdują się m. in. zestaw elektroanatomiczny, angiografy cyfrowe, echokardiografy, ultrasonografy, elektrokardiografy, systemy do 24-godzinnego monitorowania ciśnienia tętniczego i zapisu EKG (Holter), bieżnie do prób wysiłkowych, pulsoksymetry, respiratory oraz sprzęt do rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu.
Odnosząc się do kwestii leków stosowanych w leczeniu chorób serca należy wskazać, że obecnie największa refundacja w przedmiotowej grupie ponoszona jest na leki z grup:
- działających na układ renina-angiotensyna,
- przeciwzakrzepowych,
- zmniejszających stężenie lipidów.
Choroby układu krążenia i choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów. Około miliona osób choruje w Polsce na niewydolność serca, umiera 60 tys. rocznie.
Źródło: mz.gov.pl