Lato sprzyja opaleniźnie. Każdy chce być śniady, jednak nie wolno zapominać o tym, że promieniowanie słoneczne, czy to naturalne, czy sztuczne, może przysporzyć poważnych problemów zdrowotnych. Ze statystyk wynika, że umiera aż sześć osób na dziesięć, u których stwierdzono czerniaka.
Temat czerniaka i masowego korzystania z gabinetów oferujących sztuczną opaleniznę (solariów) był jednym z ważnych punktów obrad Sejmowej Komisji Zdrowia, w której wzięła udział Bożena Janicka.
- Edukowanie społeczeństwa na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka oraz zachęcanie do ochrony skóry przed nadmiarem promieni UV, jest ciągle niewystarczające. Solaria nadal cieszą się dużym powodzeniem. Najczęściej korzystają z nich młode kobiety, a nawet kilkunastoletnie dziewczyny. I to one najczęściej padają ofiarami czerniaka - raka skóry, który sieje śmierć! Co roku w Polsce wykrywa się aż 2 tysiące nowych przypadków tego nowotworu. Połowa z pacjentów umiera - mówi Bożena Janicka.
Najlepszą ochroną przed słońcem są dobre kremy z wysokim filtrem.
- Promieniowania słonecznego należy unikać w godzinach od 10.00 do 15.00. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby o jasnej cerze, blond lub rudych włosach i niebieskich tęczówkach. One najłatwiej ulegają oparzeniom słonecznym. Przed promieniami UV powinniśmy się chronić zakładając kapelusze na głowę, koszulki z długimi rękawami. Na oczach zawsze powinny znaleźć się okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Bezwzględnie natomiast powinniśmy unikać solarium - radzi szefowa PPOZ.
W walce z czerniakiem bardzo ważna jest obserwacja znamion.
- Jeśli zauważymy, że znamiona szybko się powiększają, mają powyżej 6 milimetrów średnicy i nieregularny kształt, natychmiast powinniśmy zgłosić się do lekarza. Niepokojące są także nierównomierne „brzegi” oraz kolor zmieniający się od szarobrązowego do czarnego. Czerniak może także powstać wewnątrz organizmu: na śluzówkach narządów płciowych, w jamie ustnej, czy gałce ocznej - wymienia Bożena Janicka.
Lekarze rodzinni zalecają profilaktyczne usuwanie „pieprzyków” narażonych na ciągłe drażnienie: na skórze głowy, stóp oraz w okolicach narządów płciowych.
Najczęstszymi objawami czerniaka są: czarny guzek, otoczony czerwonym zapalnym rąbkiem, często rozwijający się w obrębie znamienia barwnikowego, o nierównych brzegach i niejednolitym zabarwieniu.
Na ryzyko zachorowania narażone są osoby o jasnej karnacji z tzw. zespołem znamion atypowych, i tych, które w dzieciństwie doznały poparzenia słonecznego. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem! Powikłaniami są przerzuty do innych narządów.
- Wczesne wykrycie czerniaka jest uleczalne. Badajmy się, kontrolujmy znamiona, unikajmy słońca, poparzeń słonecznych, a przede wszystkim łóżka opalającego, czyli groźnego solarium. Opalenizna nie jest już w modzie! - alarmuje Bożena Janicka.
Źródło: PPOZ