W ramach inicjatywy, Enea przygotowała wraz z Fundacją Zdrowe Dziecko broszury, w których młodzież może znaleźć najważniejsze informacje na temat depresji. W publikacji znajdą też historie swoich rówieśników, cierpiących na zaburzenia psychiczne.
– Problemy natury psychicznej są wstydliwym tematem. W naszym społeczeństwie nie jest dobrze odbierane to, że ktoś się z nimi zmaga, co jest okropnym błędem. Marnujemy ludzkie życia. Nasza broszura to kilka stron, na których opowiedziane są historie dzieciaków po próbach samobójczych, które otwarcie powiedziały o tym, co je gryzie. Chcemy dać znać, że są instytucje, którzy mogą pomóc tym młodym ludziom – powiedziała w rozmowie z dziennikarzami Justyna Tkaczyk-Kurek z Enei Wytwarzanie.
Jak zaznaczył w wywiadzie dla Radia Plus Radom lek. med. Czesław Czechyra, kierujący oddziałem pediatrycznym szpitala w Kozienicach, niepokojącym sygnałem, mogącym świadczyć o depresji, powinna być dla rodziców przede wszystkim zmiana zachowania ich dziecka.
– Młody człowiek daje w ten sposób sygnał, że ma jakiś problem. Może to być bezsenność, bóle głowy, brzucha czy niechęć do wychodzenia z pokoju. W takiej sytuacji trzeba się dziecku przyjrzeć, porozmawiać z nim po przyjacielsku. Rodzice często są zapracowani i mogą przeoczyć te pierwsze sygnały – powiedział lekarz.
W Polsce działa bezpłatny ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci. Jest dostępny pod numerem telefonu 116 111, codziennie od 12:00 do 22:00. Za pośrednictwem strony www.116111.pl/napisz można wysłać anonimową wiadomość.