Cukrzyca jest najczęściej wykrywana dopiero po 5-12 latach od jej pierwszych objawów – wynika z danych WHO. Tymczasem zbyt późne rozpoznanie choroby wiąże się z poważnymi powikłaniami.
Cukrzyca to rezultat defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez trzustkę. Ze względu na przyczynę i przebieg, wyróżnia się dwa typy choroby (pierwszy i drugi).
- Cukrzyca typu drugiego stanowi nawet 85% przypadków zachorowań. Insulinooporność (zmniejszona wrażliwość tkanek na insulinę) prowadzi do nadmiernej produkcji insuliny. To przekracza możliwości trzustki, która zostaje uszkodzona i upośledzona. Rzadziej występująca cukrzyca typu pierwszego, która polega na niedostatecznym wydzielaniu insuliny, przy zachowaniu normalnej wrażliwości tkanek – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.
Cukrzyca polskim problemem?
Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje 2,73 mln osób - mówią o tym dane NFZ i informacje z 600 aptek. 26 proc. z nich może chorować, ale nie podjęło żadnego leczenia. Problem najczęściej dotyczy mieszkańców województwa śląskiego (6,5 proc.) i łódzkiego (6,4 proc.). Najrzadziej podkarpackiego (4 proc.) i podlaskiego (4,8 proc.). Problem jest większy wśród kobiet (56 proc.) niż mężczyzn (44 proc.). Jeszcze 10 lat temu na każdy przypadek wykrytej choroby przypadał jeden, niezdiagnozowany. Według najnowszych danych niewykrytych jest 25 proc. chorych. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostawiają jednak złudzeń - w najbliższych 15 latach liczba chorych ma się zwiększyć o 40 proc.
Objawy wskazujące na możliwość rozwoju cukrzycy między innymi:
• zmniejszenie masy ciała,
• nadmierne pragnienie,
• osłabienie,
• częste oddawanie moczu,
• gorsze gojenie się ran,
• pojawienie się stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych,
• senność.
Problemem jest również zbyt późne rozpoznanie choroby, a to wiąże się z powikłaniami – wzrasta ryzyko niewydolności nerek, miażdżycy, choroby wieńcowej oraz uszkodzenie układu nerwowego. Dodatkowo cukrzyk jest narażony na uszkodzenia narządu wzroku. Wczesne wykrycie podwyższonego poziomu cukru we krwi umożliwia wczesne leczenie cukrzycy, a tym samym zapobieganie rozwojowi jej powikłań. W tym celu stosuje się badania przesiewowe m.in. pomiar poziomu cukru we krwi z palca oraz badanie dna oka u okulisty.
27 czerwca, w rocznicę odkrycia insuliny, na całym świecie obchodzony będzie Dzień Walki z Cukrzycą.
Źródło: materiały prasowe