– W szczególności trzeba zadbać o tych, którzy potrzebują znacznego wsparcia, a których system wsparcia nie uwzględnia. Dla nich najczęściej niedostępna jest oferta systemowa w postaci placówek dziennych i całodobowych – zaznaczyła Małgorzata Rybicka.
Jak podkreśliła przewodnicząca Porozumienia Autyzm-Polska, w wielu powiatach nie ma takich placówek, a nawet jeśli takie są, to osoby z autyzmem nie są przyjmowane do środowiskowych domów samopomocy czy zakładów aktywności zawodowej. Jeśli natomiast są przyjęte, to najczęściej potem są skreślane z listy.
– Jedyną zagwarantowaną ustawowo ofertą państwa są domy pomocy społecznej, które nie są dobrym miejscem życia dla kogokolwiek, a dla osób z autyzmem w szczególności – powiedziała Małgorzata Rybicka.
Pierwszym i podstawowym postulatem ma być więc zbudowanie systemu wsparcia dla osób z autyzmem z niepełnosprawnością intelektualną.
– Chodzi nam o placówki dzienne i całodobowe. Chcemy wprowadzić zagwarantowane ustawą małe formy mieszkalnictwa z indywidualnym wsparciem. Potrzebne są kameralne miejsca z organizacją przestrzeni uwzględniającą potrzeby osób w spektrum – wskazała.
Podczas posiedzenia wybrany został przewodniczący grupy. To poseł Jacek Karnowski.