Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
SMA

Wcześnie leczeni pacjenci nigdy nie będą niepełnosprawni

MedExpress Team

Elżbieta Borek

Opublikowano 7 lutego 2018 20:34

Wcześnie leczeni pacjenci nigdy nie będą niepełnosprawni - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
O potrzebie wprowadzenia badań przesiewowych w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni rozmawiamy z prof. Marią Mazurkiewicz-Bełdzińską, kierownik Kliniki Neurologii Rozwojowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUM.

Leczycie Państwo dzieci z 1. typem SMA, te najmłodsze. Czy badania przesiewowe mogłyby wyłonić te dzieci, zanim jeszcze zaczęłyby chorować?

– Tak. I powinniśmy do tego dążyć. Bo wiadomo, że innowacyjna terapia jest skuteczna, ale jest też bardzo droga. Musimy mieć możliwość jej stosowania u pacjentów, którzy jeszcze nie zachorowali. Ale żeby rozpoznać tych pacjentów, to dobrze byłoby wykonać po urodzeniu dziecka badanie przesiewowe. To jest możliwe, bo jeśli udało się w roku 2009 wprowadzić badania przesiewowe dla mukowiscydozy, to czemu nie można by spróbować „spiąć się” i wprowadzić programu przesiewowego dla SMA i leczyć pacjentów, kiedy są jeszcze w fazie bezobjawowej? A wiemy już na pewno, że tak wcześnie leczeni pacjenci nigdy nie będą niepełnosprawnymi.

Badania byłyby robione wśród dzieci, których rodzice są nosicielami mutacji genu?

– Nie. Badania przesiewowe są dla całej populacji. Wiadomo, że jeśli rodzice mają chore już dziecko, a spodziewają się kolejnego, to takie badanie wykonają. Ale jeśli mówimy o badaniu przesiewowym, to ono dotyczy całej populacji.

A co z pozostałymi chorymi na SMA - starszymi dziećmi i dorosłymi?

– Jeśli będziemy mieć badania przesiewowe, to może za 30 lub 40 lat rdzeniowy zanik mięśni będzie chorobą historyczną, której już nie ma, bo uda się ją wyeliminować dzięki nowoczesnym terapiom genowym. Natomiast dla pacjentów, którzy już są chorzy na SMA – obojętnie którego typu – jest nowa terapia, która po prostu powinna być dla nich dostępna, bo stanowi dla nich szansę, by nie nasilała się niepełnosprawność, zwłaszcza w przypadku chorych z typami 2. i 3., by nie pogłębiać skoliozy oraz wszystkiego, co wiąże się ze rdzeniowym zanikiem mięśni.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

hilding-anders-lider-w-innowacjach-materacowych
Artykuł sponsorowany

Hilding Anders – lider w innowacjach materacowych

28 października 2024
logo_gus_wersja_podstawowa_wariant_kolorowy
16 października 2024
apteka
24 września 2024
autyzm
10 września 2024
iStock-1218887282
5 lipca 2024