Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Przegląd prasy

Większość Polaków jest zainteresowanych telemedycyną

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 21 kwietnia 2017 09:05

Większość Polaków jest zainteresowanych telemedycyną  - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
W dzisiejszej prasie przeczytamy między innymi o zainteresowaniu Polaków usługami telemedycznymi, o niełatwej rzeczywistości polskiej onkologii oraz o rzadko wspominanych skutkach udaru mózgu.

Niemal 60 proc. polskich pacjentów jest zainteresowanych usługami telemedycznymi – czytamy w "Rzeczpospolitej". Z badania PwC wynika, że najchętniej korzystaliby ze zdalnych konsultacji z internistą. Pacjenci przekonują się jednak też do bardzie innowacyjnych technologii. Zdaniem 55 proc. z nich roboty mogłyby w przyszłości zastąpić lekarzy. 

O trudnej rzeczywistości polskiej onkologii, w wywiadzie z Izabelą Lemańską, specjalistą onkologiem z 25-letnim stażem przeczytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Wywiad porusza problemy zarówno pacjentów jak i lekarzy, oraz przedstawia trudny proces walki z chorobą. 

Szacunkowo co piąty pacjent po udarze będzie miał depresję – mówi dr hab. n. med. Adam Wichniak w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". W ciągu roku po udarze na depresję może zachorować ok. 30 proc. pacjentów. Ale po udarze mogą występować także inne zaburzenia nastroju. Wszystkie odbiegające od normy zachowania mogą być wtedy sygnałem ostrzegawczym. 

FDA: pracowity pierwszy kwartał

Po wyraźnym spowolnieniu w swoich działaniach w ubiegłym roku, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zdaje się nadrabiać zaległości. W pierwszym kwartale 2017 roku FDA dopuściła do obrotu 12 leków – to więcej niż w analogicznym kwartale jakiegokolwiek roku w swojej najnowszej historii. W sumie w tym roku FDA zatwierdziła 13 nowych preparatów, w tym np. lek Ocrevus firmy Roche i Dupixent firm Sanofi i Regeneron. 

www.fiercepharma.com

 

NICE: zgoda na Cosentyx dla chorych z łuszczycowym zapaleniem stawów

Brytyjski instytut NICE wydał pozytywną rekomendację dla refundacji leku Cosentyx (secukinumab) firmy Novartis w terapii dorosłych pacjentów z aktywna i postępującą postacią łuszczycowego zapalenia stawów (PsA). Rekomendacja dotyczy chorych, u których co najmniej trzy stawy są bolesne i co najmniej trzy obrzęknięte oraz którzy nie zareagowali na próby leczenia co najmniej dwoma standardowymi lekami z grupy DMARD.

www.thepharmaletter.com

 

2,5 mln funtów na nowe inhibitory RAS

Cancer Research UK oraz Cancer Research Technology Pioneer Fund (CPF) przeznaczą 2,5 mln funtów na współpracę z amerykańskim National Cancer Institute (NCI), której celem ma być opracowanie nowych cząsteczek przeznaczonych do terapii celowanej trudnych obecnie do leczenia nowotworów z mutacjami genów kodujących białko RAS.

www.cancerresearchuk.org

 

Acarizax: rozszerzenie wskazań rejestracyjnych

Dwanaście krajów EU rozszerzyło wskazania do stosowania leku Acarizax – stosowanego podjęzykowo preparatu immunomodulującego (SLIT) dla pacjentów z alergią na roztocza kurzu domowego. Lek produkowany jest przez duńską firmę ALK. Od 2015 roku Acarizax mógł być stosowany w Europie u dorosłych. Teraz będą go tez mogły przyjmować dzieci w wieku 12–17 lat – we Francji, Niemczech, Austrii, Czechach, Danii, Finlandii, Włoszech, Holandii, Norwegii, Polsce, Szwecji i Słowacji.

www.pharmatimes.com 

 

Pfizer i HitGen – nowa współpraca badawcza

Firmy Pfizer i HitGen będą wspólnie pracować nad odkrywaniem unikalnych cząsteczek, które mogą stać się pożądanymi przez rynek i wyczekiwanymi przez pacjentów lekami. Szczegóły finansowe umowy nie zostały ujawnione. HitGen dysponuje ogromną, liczącą ponad 20 mld cząsteczek bazą (DNA-encoded libraries – DELs) oraz platformą umożliwiającą wyszukiwanie w niej, a także projektowanie nowych potencjalnych leków o zdefiniowanych (w tym przypadku potrzebami Pfizera) celach terapeutycznych.

www.genengnews.com

 

Circassia ma dość alergologii

Brytyjska firma biotechnologiczna Circassia ogłosiła zakończenie prac nad swoim lekiem dla chorych na alergię na roztocza kurzu domowego. Firma nie planuje dalszych inwestycji w leki alergologiczne, skupi się natomiast na pracach nad lekami pulomonologicznymi, między innymi we współpracy z AstraZeneca. Immunoterapeutyk, nad którym pracowano w laboratoriach firmy Circassia dwukrotnie wykazał brak wyższości nad placebo w badaniach klinicznych.

www.pharmaphorum.com

Podobne artykuły

86498561
Przegląd prasy

Średnia wieku rośnie

24 lipca 2017
86498561
Przegląd prasy

Problem z kontraktami poza siecią

19 lipca 2017
86498561
Przegląd prasy

Służba zdrowia na kredyt

18 lipca 2017
86498561
Przegląd prasy

EllaOne kupisz przez internet

17 lipca 2017
Bez tytułu
Przegląd prasy

Kary ze strony NFZ według szablonu

10 lipca 2017

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także