Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Wrzesień Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 września 2016 10:12

Wrzesień Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
21 września obchodzony jest na świecie od 1994 r. jako Światowy Dzień Alzheimera.

Poza tym w tym roku, już po raz piąty, organizacje alzheimerowskie, zrzeszone w międzynarodowej federacji organizacji alzheimerowskich (Alzheimer’s Disease International – ADI) cały miesiąc - wrzesień poświęcają na organizowanie kampanii społecznych, aby podnosić społeczną świadomość o przyczynach i konsekwencjach chorób prowadzących do otępienia (demencji) i przeciwdziałać stygmatyzacji chorych.

Hasłem tegorocznego Światowego Miesiąca Choroby Alzheimera, podobnie jak w zeszłym roku, jest „Pamiętaj o mnie”. ADI apeluje do członków i sympatyków organizacji alzheimerowskich, aby angażowali się w obchody: dzielili się własnymi wspomnieniami lub wspominali swoich bliskich. Mogą to zrobić korzystając z #RememberMe #WAM2016.

W Polsce brakuje systemu opieki nad osobami żyjącymi z chorobą Alzheimera lub innym rodzajem otępienia, mimo że przygotowaliśmy założenia Narodowego Planu Alzheimerowskiego, podążając za przykładem innych krajów, którym się to udało i w których takie Plany/Programy/Strategie Alzheimerowskie zostały wdrożone i dobrze funkcjonują.

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 500 tysięcy osób zmagających się na co dzień z objawami otępienia, w tym ponad 300 tysięcy spowodowanymi chorobą Alzheimera, często jednak bez rozpoznania choroby, bez wiedzy i pomocy najbliższej rodziny, bez wsparcia lekarzy, najbliższego otoczenia. Choroba nie powinna być wyrokiem. Można z nią żyć, pod warunkiem, że inni rozumieją, na czym polega i jak mogliby pomóc radzić sobie z problemami, które stwarza dla chorego i jego bliskich.

Wśród wczesnych objawów otępienia (demencji) pojawiają się utrata pamięci, trudności w wykonywaniu wcześniej znanych czynności, problemy językowe oraz zmiany osobowości. Nie ma obecnie leku, który pomógłby wyleczyć chorobę, ale na świecie dostępne są najróżniejsze formy wsparcia dla chorych i ich opiekunów. W Polsce taką rolę odgrywają w szczególności organizacje alzheimerowskie, które potrafią także wskazać na źródła pomocy, rozwiązania, z których chorzy i ich rodziny mogą korzystać.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera

Podobne artykuły

Alzheimer
20 września 2017
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Wszystko, co musisz wiedzieć o iryzynie

3 stycznia 2025
iStock-667324560
3 stycznia 2025

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także