Jak przypomina Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału wojewódzkiego NFZ, leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku, albo z powodu choroby zawodowej pacjent wymaga określonych zabiegów, które wykonywane są w uzdrowiskach, może skorzystać z tego rodzaju leczenia.
– Najczęstsze pytania, które słyszą nasi pracownicy dotyczą wspólnego wyjazdu na leczenie z małżonkiem lub małżonką oraz ich wspólnego zakwaterowania. Pacjenci coraz częściej rezygnują z wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe z wyżej wymienionych powodów, czyli braku możliwości otrzymania w uzdrowisku wspólnego pokoju. By rozwiać wątpliwości – przypominam. Obowiązujące przepisy nie nakładają na oddziały wojewódzkie NFZ obowiązku pozytywnego rozpatrywania postulatów pacjentów dotyczących wspólnego wyjazdu i pobytu na leczeniu uzdrowiskowym – wskazuje rzecznik świętokrzyskiego NFZ.
Legislacyjnie nie istnieje instytucja łączenia skierowań. Leczenie uzdrowiskowe jest dziedziną medycyny. W żadnym rodzaju świadczeń nie ma wspólnych dla małżeństw skierowań na leczenie. ( Tak jest m.in. przy leczeniu szpitalnym, kiedy pacjent jest kierowany na diagnostykę lub operację.) Potwierdzone skierowanie gwarantuje miejsce zakwaterowania w pokoju, ale nie oczekiwany typ pokoju (sali dla pacjentów).Te same zasady dotyczą leczenia uzdrowiskowego. Skierowanie dotyczy stanu zdrowia konkretnego pacjenta.
– Wspólny wyjazd na leczenie uzdrowiskowe może nastąpić, jeżeli zaistnieją przesłanki medyczne i organizacyjne dla dwojga pacjentów. Aby oddział NFZ rozpatrywał skierowania wspólnie, przy uwzględnieniu powyższych okoliczności, należy zgłosić się do NFZ lub wysłać prośbę o chęci wspólnego wyjazdu. NFZ może, ale nie musi uwzględnić takiej prośby np. w przypadku skierowania pacjentów na różne rodzaje leczenia uzdrowiskowego lub różne kierunki lecznicze – radzi Agnieszka Białas-Sitarska.
Zmiana miejsca i terminu leczenia uzdrowiskowego może nastąpić tylko w szczególnych, udokumentowanych przypadkach, a zwłaszcza gdy powodami są wypadek losowy lub choroba świadczeniobiorcy (potwierdzona dokumentacją medyczną).
Zwrot do oddziału potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe, a także wnioski o zmianę terminu albo miejsca leczenia traktowane są jako rezygnacja z leczenia uzdrowiskowego.
– Warto również pamiętać o tym, że kwestie zakwaterowania pacjent uzgadnia bezpośrednio z placówką medyczną, a oddział wojewódzki NFZ nie pośredniczy w przyznawaniu i rezerwacji określonego rodzaju pokoju – dodaje rzeczniczka świętokrzyskiego NFZ.
oprac. na podst. notatki prasowej