Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Wykorzystaj czas na życie – warsztaty dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 listopada 2016 11:01

Wykorzystaj czas na życie – warsztaty dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi - Obrazek nagłówka
Tym razem w Gdańsku kobiety z zaawansowanym rakiem piersi spotkały się na warsztatach w ramach kampanii „Wykorzystaj czas na życie”.

W Klinice Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego
w Gdańsku kobiety z zaawansowanym rakiem piersi spotkały się na warsztatach
w ramach kampanii „Wykorzystaj czas na życie”. Kampania ma na celu pokazanie pacjentkom, jak mogą aktywnie spędzać czas i co robić, aby oderwać się od bieżących problemów. Podczas spotkania chore uczyły się kaligrafii i uczestniczyły w warsztacie poświęconym modzie i pielęgnacji urody.


- Zaawansowany rak piersi to wciąż temat, który nie istnieje w mediach i debacie publicznej. Świadomość społeczna dotycząca tej choroby jest bardzo niska. Pacjentki z takim rozpoznaniem są często spychane na margines życia społecznego jako te, którym nie można pomóc, a wykluczenie i odizolowanie to najgorsza rzecz, jaka może je spotkać. Chcemy to zmienić, edukując społeczeństwo, jak wspierać kobiety z zaawansowanym rakiem piersi. Chcemy pokazać chorym, że mogą żyć aktywnie, pracować, realizować swoje pasje – powiedziała Iwona Schymalla, Prezes Fundacji „Żyjmy Zdrowo”, organizatora kampanii „Wykorzystaj czas na życie”.
Najgorsze, co może zrobić kobieta z nawrotem choroby, to zamknąć się w sobie. Niestety, często same kobiety skazują się na takie odizolowanie od ludzi, czując, że nie są nikomu potrzebne albo wstydząc się tego, że chorują. Warsztaty organizowane w ramach kampanii „Wykorzystaj czas na życie” mają zmienić ich sposób postrzegania samych siebie i pokazać, w jaki sposób mogą wypełniać swoje dni.
Terapia manualna, rozwijanie pasji artystycznych, które miało się przed nawrotem albo nauka czegoś nowego, to forma dodatkowej terapii, poza farmakologiczną. Takie zajęcia mogą uspokoić, wyciszyć, być odskocznią, a przede wszystkim zajmują czas.
Podczas warsztatów pacjentki ćwiczyły rękę na zajęciach z kaligrafii, oraz dowiedziały się, jak posługiwać się modą i umiejętnie dobierać strój. Ważnym aspektem były też porady dotyczące pielęgnacji skóry, włosów i paznokci – szczególnie narażonych na uboczne skutki leczenia onkologicznego. Nauczyły się też, jak pozbyć się lęku przed opinią innych osób i jak realizować odważne pomysły na siebie.  
Podczas spotkania uczestniczki warsztatów oraz zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć film dokumentalny w reżyserii Atheny Sawidis „Chce mi się żyć”, który opowiada o czterech chorych na zaawansowanego raka piersi. Film ma pokazać pacjentkom z zaawansowanym rakiem piersi, że z tą chorobą można żyć aktywnie i że warto wykorzystać każdą chwilę na życie.
- Zaawansowany rak piersi to bardzo poważna choroba, ale to nie oznacza, że trzeba usiąść i płakać - powiedziała dr Elżbieta Senkus-Konefka z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - W tej chwili średnia długość życia kobiet z nawrotem raka piersi to kilka lat, a medycyna wciąż idzie do przodu i daje coraz to nowe możliwości, więc nie wiemy, co będzie za następnych 5 czy 10 lat – dodaje dr Senkus-Konefka.
Kampania „Wykorzystaj czas na życie” otrzymała honorowy patronat małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Kampania jest realizowana przy wsparciu finansowym Pfizer Polska. Partnerami kampanii są: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Program Edukacji Onkologicznej, Fundacja „Tam i z powrotem", Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Stowarzyszenie „Amazonki" Warszawa-Centrum, Fundacja „Rak'n'Roll", Fundacja Onkologiczna „Alivia", Fundacja Onkocafe oraz Fundacja OmeaLife.

Kampania realizowana jest przy wsparciu firmy Pfizer.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także