Już teraz obywatele Polski mogą wykupić leki na e-receptę transgraniczną w: Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach, Grecji, Portugalii i Hiszpanii (na razie dotyczy to aptek z Madrytu, Wysp Kanaryjskich, Kraju Basków, Katalonii, Estremadury, Aragonii, Kastylii i León, Andaluzji, Kastylii-La Mancha, Galicji, Nawarry, Ceuty i Melilli, Wspólnoty Walencji oraz Kantabrii). Jak zapewnia CeZ, taką możliwość stopniowo będą ją wprowadzać pozostałe kraje.
Obywatele tych samych państw mogą zrealizować transgraniczną receptę w postaci elektronicznej w Polsce.
E-recepta transgraniczna to określenie dla każdej recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie niż to, w którym została wystawiona. E-recepta, dostępna na IKP lub w aplikacji mojeIKP, wizualnie się nie zmieni. Stanie się e-receptą transgraniczną w momencie jej realizacji w innym kraju.
W celu realizacji za granicą e-recepty transgranicznej w Polsce, konieczne jest wyrażenie zgody przez Pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta. Przed zrealizowaniem przez zagranicznego pacjenta e-recepty trangranicznej w Polsce, konieczne jest umożliwienie zapoznania się pacjentowi z Informacją dla Pacjenta.