Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta: Problem przedłużających się hospitalizacji w psychiatrii sądowej

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 16 grudnia 2024 08:35

Wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta: Problem przedłużających się hospitalizacji w psychiatrii sądowej - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o podjęcie działań zmierzających do systemowej zmiany regulacji prawnych dot. pacjentów psychiatrii sądowej. W szczególności problem dotyczy osób przebywających w oddziałach psychiatrii sądowej o podstawowym stopniu zabezpieczenia, które pozostają w hospitalizacji bez wskazań medycznych ze względu na brak możliwości przekazania ich do odpowiednich placówek opiekuńczych lub opiekuńczo-leczniczych.

Departament Zdrowia Psychicznego, działający w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, przeprowadził analizę sytuacji pacjentów psychiatrii sądowej na podstawie danych otrzymanych z podmiotów leczniczych. Ustalono, że:

  • Przepisy nie regulują sytuacji pacjentów, którzy po zwolnieniu z detencji wymagają dalszej opieki, lecz nie mogą być bezpośrednio przekazani do instytucji opiekuńczo-leczniczych.
  • Oczekiwanie na decyzję sądu rodzinnego dotyczące umieszczenia w odpowiedniej placówce pozostawia pacjenta bez opieki, co naraża go na pogorszenie stanu zdrowia i ryzyko ponownego popełnienia czynu zabronionego.

Propozycje zmian

Rzecznik zaapelował o zmiany w przepisach, które umożliwią bezpośrednie przekazywanie pacjentów do placówek opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych. Dzięki temu:

  • Zapewniona byłaby ciągłość opieki, co pozwoli na utrzymanie poprawy stanu zdrowia pacjentów.
  • Uniknięto by przedłużających się hospitalizacji bez wskazań medycznych.
  • Zmniejszono ryzyko ponownego popełnienia czynów zabronionych.

Brak osobistego wysłuchania pacjentów

Rzecznik zwrócił również uwagę na problem braku osobistego wysłuchania pacjentów przyjmowanych do szpitala psychiatrycznego bez ich zgody. Obecnie nie zawsze mają oni możliwość przedstawienia swojej sytuacji sędziom sądu rodzinnego.

W związku z tym Rzecznik zaapelował o:

  • Pełny powrót do praktyki osobistego wysłuchania pacjenta przez sędziego.
  • Przeprowadzanie rozpraw w szpitalu, w którym przebywa pacjent, co zapewni lepsze zrozumienie jego sytuacji i praw.

Źródło: RPP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także