Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Za granicę z lekami? Tak, ale trzeba pamiętać o przepisach

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 22 sierpnia 2024 13:47

Za granicę z lekami? Tak, ale trzeba pamiętać o przepisach - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Kiedy wyjeżdżamy na wakacje, to rzadko kiedy w pierwszym odruchu zastanawiamy się o tym, jakie przepisy obowiązują w kwestii przewożenia leków przez granicę. To duży błąd, zwłaszcza jeśli przyjmujemy jakieś leki na stałe. Okazuje się, że jeśli nie dopełnimy formalności, to możemy się nieprzyjemnie zdziwić tuż przed podróżą.

– Musimy pamiętać o tym, że jeśli zabieramy na zagraniczną wycieczkę leki, które przyjmujemy na stałe i nie są to środki odurzające ani substancje psychotropowe, to musimy mieć przy sobie zaświadczenie od naszego lekarza. O taki dokument możemy zostać poproszeni na przykład na lotnisku przed wejściem do samolotu – wyjaśnia Damian Kuraś, rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Więcej formalności czeka nas, jeśli przyjmujemy leki, które zawierają środki odurzające i substancje psychotropowe. Dla nich potrzebujemy dodatkowego zaświadczenia.

– Jeśli poruszamy się po terenie Unii Europejskiej, to wystarczy odwiedzić najbliższego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, który musi uwierzytelnić dokument wystawiony przez lekarza. Ważne są terminy, ponieważ takie dokumenty są wydawane w okresie 15 dni przed przekroczeniem granicy, na czas nie dłuższy niż 30 dni. Jeśli zażywamy kilka takich leków, to na każdy z nich musimy mieć odrębne zaświadczenie. Gdy wyjeżdżamy poza Unię Europejską, to musimy się skontaktować z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, który wyda nam taki dokument – mówi Damian Kuraś.

Sprawę można załatwić elektronicznie – poprzez platformę ePUAP i to najwygodniejsza opcja, zwłaszcza jeśli mieszkamy z dala od Warszawy. Można to też zrobić poprzez korespondencję pocztową, ale będzie to trwało dłużej, a przecież liczą się terminy. Formalności można też załatwić osobiście w siedzibie GIF przy ulicy Senatorskiej 12 w Warszawie.

Jeszcze inaczej wygląda kwestia wwożenia leków z zagranicy do naszego kraju. Może przecież się zdarzyć, że zachorujemy podczas podróży i jesteśmy na przykład w trakcie antybiotykoterapii zaordynowanej przez lekarza z innego państwa

– Na własny użytek możemy przewieźć maksymalnie 5 opakowań produktu i nie możemy go nikomu odsprzedawać, bo to preparat, który mamy tylko na własny użytek. Co ważne, nie może to być lek psychotropowy ani środek odurzający.

– Dodatkowo, jeśli jedziemy do krajów egzotycznych, to warto wejść na stronę naszej ambasady w danym kraju i sprawdzić, czy nie ma tam dodatkowych obostrzeń. My również służymy w tej kwestii pomocą – radzi rzecznik GIF.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także