Polacy żyją coraz dłużej. Jak zadbać o system opieki długoterminowej i profilaktykę? Na jakie zmiany powinno przygotować się państwo?
Polskie społeczeństwo się starzeje. Wraz z rosnącym dobrobytem i rozwojem medycyny Polacy żyją coraz dłużej, ale oznacza to nowe wyzwania. Ludzie powinni zacząć dbać o siebie, by dłużej utrzymać sprawność. Z kolei państwo powinno zadbać o system opieki długoterminowej i profilaktykę.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2014 roku średnio mężczyźni żyli w Polsce 73,8, zaś kobiety – 81,6 roku. W 2035 roku 23 procent Polaków będzie miało powyżej 65 lat. W 2050 r. co trzeci Polak będzie miał więcej niż 65 lat.
– Głównym wyzwaniem, przed którym stoimy, jest starzenie się populacji Polski – mówi Maciej Duszczyk, zastępca dyrektora Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. – Wiemy o tym, że za kilka lub kilkanaście lat będziemy mieli bardzo dużą populację osób starych, które będą wymagały naszego wsparcia. (…) Musimy sprawić, by te osoby się częściej badały i częściej identyfikowały swoje ewentualne choroby w początkowym stadium, w którym leczenie jest najszybsze. A jeżeli się to uda już wykryć, to musimy się zastanowić, w jaki sposób zapewnić im bardzo szybki dostęp do służby zdrowia i specjalistów, żeby ta choroba się nie pogłębiała – tłumaczy Maciej Duszczyk.
Profilaktyka to jednak nie wszystko. Zdaniem eksperta Polska musi się też przygotować na zmiany w strukturze społecznej. Według danych NATPOL 2011 blisko co czwarty Polak traci zdolność do pracy przed 65. rokiem życia, co oznacza, że nie będzie w stanie pracować do emerytury.
– To jest kwestia opieki długoterminowej nad osobami, które funkcjonują w naszym społeczeństwie, ale nie będą w stanie samodzielnie funkcjonować – mówi Maciej Duszczyk.
Źródło: Newseria