Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Zdrowie kobiety: choroby serca

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 lutego 2016 09:04

Zdrowie kobiety: choroby serca - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
O tym jak chorują kobiety mówi nam prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry Nadciśnienia Tętniczego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

O tym jak chorują kobiety mówi nam prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry Nadciśnienia Tętniczego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czy choroby kardiologiczne mają „płeć”? Jakie są różnice w ich przebiegu u kobiet i mężczyzn?

Najważniejszą przyczyną mniej więcej połowy zgonów zarówno u mężczyzn jak i kobiet są właśnie choroby układu sercowego-naczyniowego. Choroby kardiologiczne mają nieco inny przebieg i czynniki ryzyka u mężczyzn i kobiet. Po pierwsze, mężczyźni chorują wcześniej. Wzrost ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego u mężczyzn jest obserwowany już po 40. roku życia. Kobiety do 50. roku życia najczęściej są chronione. Jednak jak u kobiet wystąpi już choroba wieńcowa z zawałem i niewydolność krążenia, jak pojawi się udar mózgu, to rokowania są gorsze niż u mężczyzn.

Dlaczego tak się dzieje?

Jest wiele różnych teorii próbujących to tłumaczyć. Między innymi może się tak dziać z powodu wieku, bo będąc starszym znosimy gorzej różnego rodzaju choroby układu sercowo-naczyniowego. Być może jest to również kwestia czynników psychologicznych, np. braku wsparcia w chorobie. Z punktu widzenia kobiety to kluczowa rzecz. Starsza kobieta, na którą nagle spada choroba, często jest już samotną osobą, która kilkanaście lat temu straciła męża. Czasami jest już bez rodziny i wsparcia, i ma kłopoty ze znalezieniem się w systemie opieki zdrowotnej.

Wspomniał Pan, że do 50. roku życia kobiety są chronione. Przez co?

Głównie przez hormony i prowadzony styl życia. Kobiety zachowują się bardziej racjonalnie. Chodzą do lekarza, a jeśli mają przepisane leki, to częściej od mężczyzn je stosują.

U kogo trudniej rozpoznać choroby serca?

Generalnie trudniej jest u kobiet, bo objawy mogą być mniej specyficzne. Zwłaszcza u młodszych kobiet. Można je pomylić chociażby z chorobami układu stawowego czy mięśniowego, zmianami w kręgosłupach, tzw. nerwicą. Ciągle gdzieś pokutuje pogląd, że kobiety, jeśli mówią o bólu, to być może nie jest to na tle somatycznym tylko innym. Na pewno szereg możliwości jest ku temu, by nie trafić z diagnozą. 

Podobne artykuły

Malina-WnM
9 maja 2024
Zrzut-ekranu-2022-06-29-o-121220

Polka w danych ZUS

29 czerwca 2022
logo-KZK
18 lutego 2022
iStock-1248708457
Kongres Zdrowia Seniorów

OECD: co z tym starzeniem w zdrowiu?

16 stycznia 2025

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także