Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Zdrowie psychiczne społeczeństwa to wyzwanie naszych czasów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 września 2023 13:00

Zdrowie psychiczne społeczeństwa to wyzwanie naszych czasów - Obrazek nagłówka
Z Małgorzatą Adamkiewicz, prezes Fundacji Adamed, rozmawia Iwona Schymalla.

Medexpress: Dlaczego Fundacja Adamed zajęła się kwestią zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Jakie były tego powody?

Małgorzata Adamkiewicz: Adamed od zawsze angażuje się w działania społeczne. Od ponad dekady prowadzimy program ADAMED SmartUP dla utalentowanej młodzieży w Polsce. Działamy zgodnie z naszą misją. Odpowiadamy na wyzwania współczesnej medycyny. W dzisiejszych czasach tym wyzwaniem jest zdrowie psychiczne społeczeństwa. Po pandemii zrobił się to realny problem, który jest dziś dookoła nas. Stąd staramy się wyjść naprzeciw temu tworząc program „Wspierająca Szkoła”, ponieważ dane statystyczne są zatrważające. W ciągu ostatnich kilku lat pięciokrotnie wzrosła liczba zachorowań na depresję. O 77 procent wzrosła liczba prób samobójczych w ciągu jednego roku, a o 20 procent liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Te dane są zastraszające. I to jest realna potrzeba, żeby na ten problem zareagować.

Medexpress: Dlatego powstał projekt „Wspierająca Szkoła”. Jaki jest jego cel i jak będzie realizowany?

Małgorzata Adamkiewicz: Celem projektu „Wspierająca Szkoła” jest przede wszystkim przeciwdziałanie próbom samobójczym, ponieważ nie ma nic cenniejszego niż życie ludzkie. Z drugiej strony chcemy przez ten projekt budować jednocześnie dobrostan psychiczny wśród dzieci i młodzieży, nauczycieli, rówieśników. Zrobione na nasze zlecenie bania pokazują, że aż 86 procent ludzi uważa, że również nauczyciele wymagają wsparcia i edukacji, podobnie jak rodzice. Byłam zaskoczona, że 50 procent rodziców nie wie czy w szkołach ich dzieci są organizowane spotkania dotyczące zdrowia psychicznego. Stąd program ten ma pomóc zarówno młodemu człowiekowi, który jest w kryzysie, jego rówieśnikom, którzy często się dowiadują o tym problemie, jak i nauczycielom. No i oczywiście dać wsparcie ich rodzicom.

Medexpress: Początek to pilotaż w pięciu szkołach. A jakie są plany na dalszy rozwój tego projektu?

Małgorzata Adamkiewicz: Zrobiliśmy pilotaż, bo chcemy sprawdzić jak materiały, które przygotowaliśmy wspólnie z naszymi specjalistami, z Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym i Fundacją „Życie warte jest rozmowy”, będą funkcjonowały w rzeczywistości. Oczywiście program będzie długofalowy i będziemy nim obejmować kolejne szkoły. W Polsce jest około 21 tysięcy szkół ponadpodstawowych i podstawowych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także