Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Prawa pacjenta

Zgłoszenia pacjentów w 2023 roku: czego dotyczą, co się zmieniło?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 stycznia 2025 10:06

Zgłoszenia pacjentów w 2023 roku: czego dotyczą, co się zmieniło? - Obrazek nagłówka
fot. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta | Rafał Siderski
Do Rzecznika Praw Pacjentów wpłynęło w 2023 r. niemal 100 tys. zgłoszeń - wynika ze sprawozdania RPP, które w środę przyjęła sejmowa Komisja Zdrowia. W przypadku ponad 1,8 tys. spraw indywidualnych stwierdzono naruszenie praw pacjenta.

- W 2023 r. do biura RPP wpłynęły 98892 zgłoszenia od pacjentów - mniej niż w latach 2020-2022, ale więcej niż przed pandemią – mówił Bartłomiej Chmielowiec na posiedzeniu Komisji Zdrowia. W 2021 roku RPP odebrał ponad 163 tysiące zgłoszeń. Większa niż przed pandemią liczba skarg do rzecznika praw pacjenta nie musi jednak wynikać z pogorszenia sytuacji pacjentów: to wypadkowa wielu czynników, choćby większej świadomości dotyczącej możliwości złożenia skargi czy wręcz technicznych ułatwień (istnienie infolinii, na którą mogą dzwonić pacjenci czy ich bliscy). Rzecznik zwracał jednak uwagę, że liczba sygnałów nie jest tożsama z liczbą tych, którzy doświadczają trudności w ochronie zdrowia czy wręcz – naruszeń swoich praw. Jak stwierdził, wiele osób nie ma wiedzy, że może się poskarżyć czy wręcz – że posiada prawa, które nie są przestrzegane.

Jak mówił Chmielowiec, ponad połowa wszystkich zgłoszeń dotyczy dostępności do świadczeń – najczęściej pacjenci zgłaszają problemy w opiece ambulatoryjnej, zarówno w POZ jak i AOS, znacząco rzadziej w zakresie świadczeń szpitalnych. Co trzecia skarga dotyczy jakości udzielanych świadczeń – i tu przeważają skargi dotyczące lecznictwa szpitalnego.

RPP zajmował się m.in. sprawami dotyczącymi dostępu do dokumentacji medycznej, nadmiernych ograniczeń w odwiedzinach pacjentów w szpitalach, niewłaściwego stosowania przymusu bezpośredniego w szpitalach psychiatrycznych, udzielania świadczeń niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

W 2023 r. RPP otrzymał nowe kompetencje, w tym dotyczące obsługi Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych (faktycznie uruchomionego w 2024 r.). – Do tej pory wpłynęło 1,5 tys. wniosków o wypłatę świadczenia z Funduszu - poinformował komisję rzecznik. Z Funduszu Kompensacyjnego wypłacono pacjentom ok. 9,5 mln zł, średnia wysokość świadczenia to 60 tys. zł. – 1,5 tysiąca wniosków to 1,5 tysiąca mniej spraw w sądach – mówił Bartłomiej Chmielowiec.

Choć sprawozdanie obejmuje 2023 rok, Bartłomiej Chmielowiec mówił też o niektórych interwencjach podejmowanych w 2024 roku i w tej chwili – na przykład w przypadkach złamania przepisów ograniczających możliwość wystawiania recept w drodze teleporady. Jak stwierdził, odnotowano dwanaście przypadków, w których mimo zakazu lekarze wystawili receptę na ujęte w rozporządzeniu ministra zdrowia leki bez osobistej wizyty pacjenta.

Przyjęte przez komisję sprawozdanie RPP trafi teraz na posiedzenie plenarne Sejmu.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także