Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym zakres świadczeń realizowanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej miałby być roszerzony o możliwość znieczulenia dożylnego w obu wskazanych badaniach.
Pacjenci, którym ambulatoryjnie wykonywano biopsję gruczołu krokowego, polegającą na nakłucie przez krocze, mogli skorzystać jedynie ze znieczulenia miejscowego.
„Należy podkreślić, iż pacjenci poddawani przezskórnej biopsji gruczołu krokowego w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej pomimo zastosowania znieczulenia miejscowego często odczuwają dolegliwości bólowe oraz dyskomfort”, czytamy w Ocenie Skutków Realizacji projektu.
Badanie rezonansem magnetycznym lub tomografem komputerowym jest natomiast bezbolesne. Podczas badania pacjent powinien jednak leżeć nieruchomo, a u niektórych osób stanowi to duży kłopot. W rezultacie pojawia się duże ryzyko niedokładnych wyników przeprowadzonego badania.
„Dzieci oraz osoby dorosłe, mające zaburzenia lękowe, zaburzenia psychiczne organiczne, upośledzenie umysłowe, bardzo często nie współpracują z personelem medycznym, co utrudnia lub uniemożliwia przeprowadzenie badania obrazowego. Część pacjentów podczas badania nie jest w stanie utrzymywać nieruchomej pozycji przez długi czas. Drżenie czy brak kontroli nad oddechem sprzyjają powstawaniu tzw. artefaktów ruchowych. W konsekwencji może to utrudniać postawienie prawidłowej diagnozy przez lekarza prowadzącego, ponadto spowodować konieczność powtórzenia badania z powodu nieczytelnych wyników oraz opóźnić podjęcie skutecznego leczenia”, podnosi Ministerstwo Zdrowia.
Jak ocenia resort zdrowia, zmiana przyczyni się do zmniejszenia niepotrzebnych hospitalizacji. W kwietniu 2021 roku opublikowane zostało rozporządzenie, wprowadzające możliwość zastosowania znieczulenia podczas przeprowadzanych ambulatoryjnie kolonoskopii i gastroskopii. Projekt rozporządzenia w sprawie biopsji gruczołu krokowego oraz TK i MR wejdzie w życie 14 dni po jego ogłoszeniu.