Przede wszystkim zmiany wymaga paradygmat, w którym decyzja w większym stopniu opiera się na danych i skupiona jest na automatyzacji prostych procesów, takich jak przebudowa tradycyjnej ścieżki obsługi pacjentów, wprowadzając tam gdzie to możliwe procesy cyfrowe. Jednak szpital przyszłości wymaga również zmian kulturowych. Opór jest naturalną częścią innowacji. Dlatego transformacja kulturowa w digitalizacji jest kamieniem milowym, przez który z czasem będzie musiał przejść każdy podmiot leczniczy, pracownik systemu ochrony zdrowia i pacjent. Opieka zdrowotna przyszłości będzie opieką bez adresu pocztowego – usługi medyczne i opiekuńcze będą świadczone wszędzie w domu, w pracy, w szkole, w klinice. Opieka długookresowa, rehabilitacja, opieka pooperacyjna wkrótce będą przede wszystkim hybrydowe i w dużej części realizowane poza szpitalem. Dom dla rekonwalescencji jest lepszy niż najlepszy szpital.
Kto za to zapłaci?
Chcąc nie chcąc, system ubezpieczeń zdrowotnych czeka nieuchronna reforma, bo w obecnej formie ugnie się pod naciskiem nieefektywnych procesów i rosnących kosztów. Jest to nieuniknione, jeśli chcemy poważnie traktować pacjentów i budować medycynę skupioną wokół ich potrzeb. W niedalekiej przyszłości w dużej części hospitalizacja nie będzie realizowana w szpitalu, chyba że pacjent wymaga przeprowadzenia operacji lub zabiegu medycznego. Opieka będzie wirtualna, realizowana wprost w domu chorego lub jego codziennym środowisku życia.
Pierwszy wirtualny szpital
Pomysł szpitala powstał po pandemii COVID-19 z konieczności zwiększenia dostępu do usług na obszarach wiejskich. Ograniczony dostęp do specjalistycznych usług medycznych poza miastami doprowadził z czasem do dysproporcji w dostępie do opieki zdrowotnej. Dodatkowym argumentem było ograniczenie interakcji osobistych podczas pandemii, co doprowadziło do przyspieszenia realizacji krajowych programów telemedycznych. Szybka ekspansja telemedycyny stała się podstawą dla nowych wirtualnych modeli opieki, w tym takiego, jaki proponuje wirtualny szpital w Arabii Saudyjskiej.
Wirtualny szpital to najbardziej ambitny projekt wirtualnej opieki wdrażany od niedawna w Arabii Saudyjskiej. Przyjście do wirtualnego szpitala, to de facto zalogowanie się. Wizyta będzie się znacznie różnić od tego, jak przebiega ona obecnie.
(...)
Cały artykuł dostępny jest bezpłatnie TUTAJ.