Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Nowatorskie operacje niemowląt w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 sierpnia 2023 06:50

Nowatorskie operacje niemowląt w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie - Obrazek nagłówka
W tym tygodniu w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie przeprowadzonych zostanie 6 małoinwazyjnych operacji dzieci z kraniosynostozami za pomocą zindywidualizowanych sprężyn dystrakcyjnych wszczepianych z użyciem neuroendoskopu (ESAS).

Kraniosynostoza to wada wrodzona polegająca na przedwczesnym zarośnięciu szwów czaszkowych. Może się tworzyć jeszcze przed narodzinami lub w pierwszych miesiącach po porodzie, podczas zrastania kości w czaszce dziecka. Jej następstwem jest najczęściej deformacja czaszki.

Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży WSSD w Olsztynie kierowana przez prof. dr. hab. Dawida Larysza obecnie jest na trzecim miejscu w Europie, po ośrodkach w Londynie i Paryżu, pod względem liczby operowanych dzieci metodą ESAS. W ciągu ostatniego roku w szpitalu zoperowano kilkadziesiąt niemowląt tą metodą. Małoinwazyjne metody operacyjne pozwalają na wcześniejsze podjęcie leczenia dzieci, skracają czas operacji i znacznie zmniejszają ryzyko powikłań.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie od ponad 10 lat prowadzi małoinwazyjne leczenie dzieci z kraniosynostozami. Od około roku w tutejszej Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży stosowane jest u dzieci z kraniosynostozami jednego szwu (najczęściej strzałkowego) oraz w przypadku niektórych dzieci z kraniosynostozami syndromicznymi leczenie za pomocą zindywidualizowanych sprężyn dystrakcyjnych wszczepianych z użyciem neuroendoskopu. Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży WSSD w Olsztynie jest jedynym ośrodkiem w Polsce i jednym z nielicznych w Europie, które stosują to nowoczesne leczenie.

- Takie leczenie pozwala na szybszą interwencję operacyjną - już u dzieci w wieku 3-4 miesięcy, choć możliwe jest leczenie również w późniejszym etapie rozwoju - mówi prof. dr hab. Dawid Larysz. - Przedoperacyjne planowanie na postawie TK-3D w wirtualnej rzeczywistości pozwala na optymalny i skuteczny dobór zarówno rodzaju sprężyny, jej siły rozpychającej, jak i miejsca jej położenia na czaszce. W trakcie zabiegu dodatkowo oceniane są parametry biomechaniczne. Takie postępowanie pozwala na jeszcze większą precyzję doboru siły i położenia sprężyn. Zastosowanie neuroendoskopu umożliwia zmniejszenie rozległości zabiegu i wykonanie cięć niejako „przez dziurkę od klucza”. Metoda endoskopowa zmniejsza długość cięcia skórnego, a co za tym idzie również długość blizny, która jest ukryta pomiędzy włosami na szczycie głowy. Czas trwania zabiegu to ok. 20-30 min.

Wieloletnia współpraca naukowa Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży WSSD w Olsztynie z zespołami inżynierów biomedycznych i biomechaników z Politechniki Śląskiej – prof. Markiem Gzikiem, Politechniki Częstochowskiej – prof. Arkadiuszem Szarkiem, czy King's Colledge of London – prof. Mehran'em Moazen'em, pozwoliła na wprowadzenie do standardowej praktyki klinicznej metod przedoperacyjnego planowania zabiegów rekonstrukcji czaszki w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. W skład zespołu specjalistów przeprowadzających zabiegi wchodzą także m. in. lek. Małgorzata Koszowska – anestezjolog specjalizujący się w znieczulaniu dzieci z wadami rzadkimi mózgoczaszki oraz dr n. med. Patrycja Larysz, specjalista neurochirurgii.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie należy do Europejskiej Sieci Referencyjnej CRANIO skupiającej najlepsze europejskie ośrodki specjalizujące się w tym zakresie leczenia. Międzynarodowa współpraca umożliwia stałą wymianę doświadczeń między ośrodkami i wprowadzanie do codziennej praktyki klinicznej najnowszych zdobyczy medycyny.

inf pras

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także