Czterokondygnacyjny budynek (parter i 3 piętra) Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie pomału zapełnia się pacjentkami i najmniejszymi pacjentami. Na początek swoją lokalizację już zmieniły: Izba Przyjęć Położniczo-Ginekologiczna, Klinika Patologii Noworodka oraz Poradnia Patologii Noworodka.
Przenosiny to efekt kończącego się kolejnego etapu inwestycji rozbudowy i modernizacji klinik położniczo-ginekologiczno-noworodkowych budynku A. W jego ramach powstał nowoczesny, 4-kondygnacyjny budynek A2, w którym miejsce docelowo znajdą także: Klinika Położnictwa i Ginekologii, Klinika Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt, Zintegrowany Ginekologiczny Blok Operacyjny, Blok Porodowo-Operacyjny Kliniki Położnictwa i Ginekologii, poradnie dla kobiet oraz Bank Mleka Kobiecego.
W kolejnych etapach przeprowadzać się będą stopniowo bloki operacyjne klinik: Położnictwa i Ginekologii oraz Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt. Wszystko musi być przeprowadzone sprawnie, by utrzymać ciągłość pracy. Trwają prace porządkowe i organizacyjne. Dopracowywane są pewne szczegóły i to, co wymaga usprawnienia. W następnym etapie inwestycji modernizacji i remontowi zostanie poddany budynek A, w którym potem nadal będą mieścić się ww. jednostki. Tym samym, wszystkie one zyskają kolejne przestrzenie.
Na tę zmianę od dawna czekali zarówno pacjenci szpitala, jak i personel. Powstały przestronne, jasne pomieszczenia, gdzie w komfortowych warunkach diagnozowane, operowane i leczone będą kobiety i najmniejsi pacjenci szpitala na Pomorzanach.
Na „noworodkach” sale są większe, wizyty rodziców u maluszków stały się wygodniejsze, jest ciszej, spokojniej, wystarczająco miejsca na ustawienie funkcjonalnych foteli do karmienia i kangurowania. Położne mają swoje miejsca do stałej obserwacji noworodków. Cały personel jest na jednym piętrze.
Izba Przyjęć Położniczo-Ginekologiczna to już nie ciasny korytarzyk, ale przestronny hol, z wystarczającą liczbą miejsc siedzących, gdzie przyjęcia odbywać się będą w osobnych gabinetach do wszystkich klinik (na poszczególne piętra - dostęp windą dla pacjentów) i poradni kobiecych. Wydzielone zostały toalety dla pacjentów, personelu i osób z niepełnosprawnościami. Do tego wygodne szatnie dla pacjentów, depozyt, pokoje socjalne, gabinety dla personelu. Wszystko w obrębie jednej przestrzeni, nowej, schludnej, na tej samej kondygnacji - na parterze.
– Cieszymy się bardzo – mówią położne i pielęgniarki – Musimy się przyzwyczaić do nowych odległości. Wcześniej wystarczyło się odwrócić i można było sięgnąć ręką do drugiej szafki. Teraz na wszystko mamy specjalne wózeczki. To zupełnie inna jakość pracy. Jakby inny szpital – dodają.
W Szpitalu na Pomorzanach rocznie przychodzi na świat ok. 2,3 tys. noworodków. Dzięki większym przestrzeniom będzie można powiększyć liczbę przyjęć.
oprac. na podst.: inf. prasowa