Szczególną uwagę poświęcono terapiom skierowanym do pacjentów onkologicznych. Inwestycja, której koszt wynosi 15 mln zł, została zlokalizowana w Międzywydziałowym Centrum Dydaktyki, wybudowanym kilka lat temu w pobliżu szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie.
Rektor PUM, prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński, podkreślił, że chociaż farmacja jest najmłodszym wydziałem na uczelni, stanowi jeden z jej kluczowych kierunków, obok medycyny i stomatologii. Utworzenie Uniwersyteckiej Wytwórni Farmaceutycznej to ważny element całego projektu dotyczącego rozwoju farmacji w Szczecinie. Podczas uroczystego przecięcia wstęgi, Prof. Machaliński przypomniał również, że farmacja na PUM uzyskała kategorię A plus, najwyższą możliwą ocenę w Polsce, mimo że jest to najmłodsza jednostka farmaceutyczna w kraju.
– Produkcja nowoczesnych technologii medycznych, takich jak zaawansowane terapie komórkowe, wymaga spełnienia najwyższych standardów czystości i stanowi centralny punkt działalności naszego wydziału. Inwestycja ta, choć skromna, obejmująca jedynie 100 metrów kwadratowych, ma ogromne znaczenie dla rozwoju i wsparcia pacjentów. Daje ona szansę naukowcom na wniesienie nowej jakości w medycynie stosowanej oraz rozwój nowych terapii, które mogą pomóc chorym – zaznaczył rektor Machaliński podczas otwarcia Wytwórni 21 sierpnia.
PUM inwestuje również w Wydział Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej, uruchomiony w roku akademickim 2016/2017, z zamiarem kształcenia nie tylko farmaceutów, ale również specjalistów zdolnych do innowacji i odkryć naukowych.
Uniwersytecka Wytwórnia Farmaceutyczna będzie skupiać się na badaniach klinicznych i opracowywaniu innowacyjnych terapii, w tym leczenia nowotworów oraz medycyny regeneracyjnej, która wspomaga procesy gojenia i naprawy uszkodzonych tkanek, komórek i narządów. Dr Kulig, który kieruje wytwórnią, podkreślił, że jednostka będzie pracować nad terapiami opartymi na modyfikacjach komórek i tkanek, nadając im pożądane właściwości, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności planowanych terapii.
Źródło: PUM