– To wielki krok dla pacjentów walczących z nowotworami – jeszcze skuteczniejsze leczenie, większa precyzja operacji i krótszy powrót do zdrowia. Decyzja o zakupie drugiego robota da Vinci to także efekt wielkiego zaangażowania i wizjonerskiego podejścia dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, prof. Stanisława Góździa – komentuje w mediach społecznościowych marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.
Pierwszy Robot da Vinci IV generacji został zakupiony przez ŚCO w 2023 r. w ramach projektu „Doposażenie Bloku Operacyjnego w nowoczesny system robotowy wraz z wyposażeniem celem stworzenia Centrum Chirurgii Robotowej Ziemi Kieleckiej oraz podniesienia jakości i poprawy dostępu do najnowocześniejszych procedur chirurgicznych realizowanych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach”.
Pierwsze operacje robotyczne (radykalne prostatektomie – usunięcie gruczołu krokowego) wykonali specjaliści z Kliniki Urologii (5 i 6 października 2023 r.). Do końca października ubiegłego roku w ŚCO wykonano 386 zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci, w tym najwięcej z zakresu urologii - 237, ginekologii - 72, torakochirurgii - 36, chirurgii jelita grubego - 32, otolaryngologii (TORS) - 9.
ŚCO należy do wiodących ośrodków w Polsce pod względem wykorzystania robota da Vinci (korzysta z niego pięć specjalizacji zabiegowych - chirurgia, ginekologia, urologia, otolaryngologia, torakochirurgia), w trzecim kwartale 2024 r. w ŚCO wykonano najwięcej - 112 zabiegów robotycznych, przy średniej dla Polski wynoszącej 72 zabiegi. Średnio dziennie w ŚCO wykonywane są 2-3 zabiegi z użyciem robota da Vinci. Obecnie w ŚCO jest 7 certyfikowanych zespołów operujących w asyście systemu robotycznego, a kolejne dwa są w trakcie certyfikacji. Ośrodek dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi szpitalami w Polsce umożliwiając obserwację zabiegów zespołom przygotowującym się do wdrożenia systemu robotycznego.