Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu rozpoczyna budowę Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 14 stycznia 2025 09:57

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu rozpoczyna budowę Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego - Obrazek nagłówka
fot. USK Wrocław
W poniedziałek (13.01.) została podpisana umowa na budowę Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Ma to być nowoczesny ośrodek medyczny, oferujący kompleksową opiekę pediatryczną, terapeutyczną i badawczą. Inwestycja opiewa na ponad 223 mln zł, z czego same roboty budowlane będą kosztowały blisko 180 mln zł.

– To inwestycja, która przyniesie wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim znacząco podniesie komfort i możliwości leczenia większej liczby małych pacjentów. Ponadto pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie potencjału wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej oraz zaawansowanego zaplecza diagnostycznego, które są atutami naszego wielospecjalistycznego szpitala przy ulicy Borowskiej – wyjaśnia dr Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Zintegrowane Centrum Pediatryczne to nie tylko szpital

Zintegrowane Centrum Pediatryczne (ZCP) ma oznaczać nie tylko nowy budynek i nowoczesne wyposażenie. Ma to być przede wszystkim nowa koncepcja opieki pediatrycznej, która obecnie realizowana jest w rozproszonych klinikach. Jak podkreśla pełnomocnik rektora ds. budowy ZCP, dr Tomasz Pytrus, budowa nowego ośrodka to nie tylko przeniesienie do lepszych warunków klinik, działających obecnie w zabytkowym kampusie przy ul. M. Curie-Skłodowskiej.
– Pacjenci leczeni w klinikach pediatrycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego to osoby wymagające zaawansowanej opieki medycznej. Przyjmujemy ich nie tylko z Dolnego Śląska, ale także z innych części Polski i z zagranicy. Zazwyczaj byli wcześniej leczeni w innych jednostkach, wymagają bardzo specjalistycznej, niedostępnej gdzie indziej diagnostyki oraz niestety zwykle kosztownego leczenia. Dlatego co ważne inwestycja ta pozwoli na rozszerzenie działalności USK o dziedziny, których dotychczas kliniczna pediatria we Wrocławiu nie miała. Te nowe obszary to dziecięca kardiologia interwencyjna, neurologia pediatryczna oraz obszar chorób rzadkich, który znalazł się wśród priorytetów polityki zdrowotnej dla Dolnego Śląska – tłumaczy dr Tomasz Pytrus, który na co dzień kieruje Kliniką Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia USK we Wrocławiu.

– Diagnozowanie i leczenie chorób rzadkich to przyszłość pediatrii, co wymaga współpracy i ekspertyzy specjalistów różnych dziedzin, którzy znajdą się w jednym zintegrowanym miejscu. Jedna lokalizacja to możliwość konsultacji i badań bez konieczności transportowania pacjentów, to większa skuteczność, komfort chorych i oczywiste oszczędności w funkcjonowaniu ośrodków – dodaje.

Inwestycja w rozwój opieki pediatrycznej

W nowym Centrum znajdą swoje miejsce wszystkie tzw. niezabiegowe oddziały specjalistyczne, z wyjątkiem onkologii i hematologii dziecięcej, która obecnie znajduje się w oddzielnym budynku.

– Zintegrowane Centrum Pediatryczne to efekt wieloletniej pracy nad stworzeniem nowoczesnego ośrodka, który stanie się centrum leczenia najmłodszych pacjentów w regionie. Projekt ten jest nie tylko inwestycją w infrastrukturę, ale także w naukę, rozwój i przyszłość opieki medycznej dla dzieci – podsumowuje prof. dr hab. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Pierwsi pacjenci ZCP jeszcze w 2028 roku

Generalny wykonawca od momentu podpisania umowy będzie miał 41 miesięcy na zaprojektowanie i zbudowanie nowego pawilonu w kampusie przy ul. Borowskiej 213 we Wrocławiu. Według planu pierwszym zadaniem wykonawcy będzie opracowanie koncepcji wielobranżowej, a projekt budowlany wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę ma zostać złożony do października 2025 roku. Stan surowy będzie gotowy rok później. Zakończenie budowy jest planowane na czerwiec 2028 roku, następnie rozpocznie się etap doposażania Centrum. Pierwsi pacjenci mają być przyjmowani jeszcze przed końcem 2028 roku.

***

Szacowana wartość całej inwestycji to 223 miliony złotych. W ramach tej kwoty ponad 179 miliony złotych to wartość umowy z wykonawcą, firmą PORR S.A. Na realizację całości przedsięwzięcia, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu uzyskał 201 milionów złotych dofinansowania z Funduszu Medycznego Ministerstwa Zdrowia.

oprac. na podst. USK Wrocław

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także