Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Zdaniem prawników pakiet onkologiczny jest niezgodny z Konstytucją. Będzie nowelizacja?

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 2 kwietnia 2015 12:08

Zdaniem prawników pakiet onkologiczny jest niezgodny z Konstytucją. Będzie nowelizacja? - Obrazek nagłówka
„Dyskryminacja pacjentów i lekarzy - publikacja raportu regulacyjnego oceniającego zgodność pakietu onkologicznego i kolejkowego z Konstytucją RP” - pod tym tytułem w Naczelnej Izbie Lekarskiej odbyła się konferencja prasowa dotycząca pakietu onkologicznego.
[caption id="attachment_44479" align="alignnone" width="296"]NIL NIL[/caption]

„Dyskryminacja pacjentów i lekarzy - publikacja raportu regulacyjnego oceniającego zgodność pakietu onkologicznego i kolejkowego z Konstytucją RP” - pod tym tytułem w Naczelnej Izbie Lekarskiej odbyła się konferencja prasowa dotycząca pakietu onkologicznego.

Podczas konferencji zaprezentowano raport Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka dotyczący pakietu onkologicznego. Zdaniem prawników pakiet jest niezgodny z Konstytucją. 

Jak powiedział prawnik dr Tomasz Zalasiński pakiet onkologiczny będzie wymagał w ciągu kilku miesięcy nowelizacji. Jakie zastrzeżenia przedstawili prawnicy?

- To ustawa o olbrzymim znaczeniu dla pacjentów, dlatego pakiet wymagał specjalnej staranności. To nie może być eksperyment doświadczalny - powiedział o raporcie dr Tomasz Zalasiński. Jego zdaniem szereg zapisów w pakiecie onkologicznym jest niezgodny z Konstytucją. Bo ustawa różnicuje lekarzy POZ i AOS. - Pacjent idąc do lekarza POZ nie wie, czy lekarz wystawi mu kartę DiLO. Bo tzw. zieloną kartę w przypadku podejrzenia raka może wystawić lekarz POZ, ten z AOS może wystawić kartę tylko wtedy, gdy choroba jest potwierdzona - powiedział Zalasiński. Problemem jest również wskaźnik wykrywalności nowotworów wprowadzony dla lekarzy POZ. - To nadmiernie ingeruje w prawo wykonywania zawodu lekarza. Bo lekarz może mieć obawy, czy nie straci prawa do wystawania kart DiLO jeżeli np. jego diagnozy będą zbyt ostrożne - tłumaczył Zalasiński.

Zdaniem prawników pakiet nie zapewnia równego dostępu pacjentom. Przede wszystkim dotyczy to pacjentów chorujących na inne schorzenia niż nowotwory. - Ta wzmożona ochrona chorych na raka nie może odbywać się kosztem innych chorych. Na ten cel powinny być przeznaczone dodatkowe pieniądze. A skoro tych dodatkowych pieniędzy nie ma, to muszą one pochodzić z innych świadczeń - powiedział adwokat Michał Czarnuch z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

 – Prześlemy cały ten raport pani premier, ministrowi zdrowia, ale przede wszystkim rzecznikowi praw obywatelskich, bo to on posiada pełną legitymację do wnoszenia wniosków do Trybunału Konstytucyjnego – powiedział Maciej Hamankiewicz.

Za tydzień 10. kwietnia Naczelna Izby Lekarska podejmie decyzję czy złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, żeby sędziowie ocenili czy pakiet jest zgodny z Konstytucją. Ale NIL może złożyć wniosek do Trybunały tylko dotyczący zapisów w pakiecie o zawodzie lekarza. Nie może złożyć wniosku, żeby sędziowie ocenili, czy pakiet jest zgodny z Konstytucją z punku widzenia pacjenta. 

Również po Wielkanocy premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że przedstawi raport z funkcjonowania pakietu onkologicznego.

Przeczytaj również: Pakiet przed Trybunał!

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

186304999

Nie będzie alkoholu na Allegro

18 października 2024
Norbert Pietrykowski VF
17 października 2024
Nuvaxovid
16 października 2024
iStock-1911417635

POZ: Opieka koordynowana na medal

11 października 2024