Dzień został ustanowiony w 2007 r. przez Światową Federację Dentystyczną (FDI- World Dental Federation). To okazja do podnoszenia świadomości i zachęcania do zaangażowania w celu promowania postaw prozdrowotnych w kontekście dobrostanu jamy ustnej.
FDI wskazuje, że próchnica zębów jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie. Aż 90 proc. populacji zmaga się z problemami jamy ustnej. Polskie dane epidemiologiczne pochodzące z badań prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” wskazują, że 99,9 proc. Polaków w wieku 35-44 lat boryka się z próchnicą zębów.
– Obciążenie chorobami jamy ustnej wymaga aktywności pacjentów i lekarzy dentystów na każdym poziomie: indywidualnym, rodzinnym i społecznym. Święto takie jak dzisiaj jest doskonałą okazją, aby zwrócić szczególną uwagę na znaczenie profilaktyki. To dzięki naszym codziennym nawykom związanym z utrzymywaniem higieny jamy ustnej oraz odpowiedniej pielęgnacji i kontroli stanu uzębienia podczas wizyt u dentysty pacjenci mogą cieszyć się zdrowym uśmiechem. Wato być przykładem dla innych i wśród swoich bliskich upowszechnić zwyczaje, które w ostatecznym rozrachunku nie tylko pozwolą uniknąć próchnicy, lecz także wielu innych poważnych schorzeń – zaznacza wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL Paweł Barucha.
oprac. na podst. NRL