Badanie wykazało, że większość rodziców zna podstawowe zasady higieny jamy ustnej – 78% wie, że zęby należy myć dwa razy dziennie, a 75% jest świadomych znaczenia zbilansowanej diety bogatej w białko, witaminy i minerały. Jednak gdy pytania stają się bardziej szczegółowe, rodzice często nie znają poprawnych odpowiedzi. Na przykład, 40% rodziców nie wie, że ilość pasty do zębów dla dziecka do 3. roku życia powinna być wielkości ziarenka ryżu, a 20% nie zgadza się z tym stwierdzeniem.
Błędy w pielęgnacji jamy ustnej dzieci
Wyniki pokazują również, że wielu rodziców zbyt wcześnie daje dzieciom pełną swobodę w pielęgnacji jamy ustnej. Aż 30% rodziców pozwala dzieciom w wieku 3-4 lat samodzielnie myć zęby, a 33% przestaje nadzorować tę czynność u pięcio- i sześciolatków. Tymczasem stomatolodzy zalecają, by rodzice aktywnie uczestniczyli w myciu zębów dzieci aż do 8. roku życia.
Braki w świadomości rekomendacji stomatologów
Badanie Sensodyne pokazuje również, że wielu rodziców nie zna podstawowych zaleceń stomatologów. Na przykład, tylko 41% rodziców wie, że pastę z fluorem należy stosować u dzieci dwa razy dziennie, a co trzeci rodzic nie wie, że pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się w momencie pojawienia się pierwszego zęba (około 6. miesiąca życia).
Potrzeba rzetelnych źródeł informacji
Wyniki badania wskazują, że zaledwie 64% rodziców czerpie wiedzę o higienie jamy ustnej od stomatologów. Wielu z nich polega na informacjach z internetu lub mediach społecznościowych, które nie zawsze są wiarygodne. Eksperci podkreślają, jak ważne jest korzystanie z rzetelnych, eksperckich źródeł w celu zapewnienia zdrowia dzieciom.
Choć rodzice znają podstawy higieny jamy ustnej, to konieczna jest szersza edukacja w tej dziedzinie.
Źródło: na podst. mat. prasowego