Od wielu lat problem próchnicy u dzieci stanowi potencjał dla tworzenia ambitnych strategii na walkę z tą dolegliwością. To oczywiście dobrze, że ta kwestia jest dostrzeżona i omawiana. Nie zmienia to jednak faktu, że ponad 90 proc. dzieci i nastolatków ma zęby objęte próchnicą. Pora na realne działania, które odwrócą te zatrważające statystyki. Jako samorząd lekarski jesteśmy gotowi do współpracy. Cieszy fakt dostrzeżenia zgłaszanego przez nas problemu zaniedbań w kwestii warunków pracy na wydziałach lekarsko-dentystycznych. Jak zapowiadałem w październiku, nasze pół roku przewodnictwa w radzie poświęcimy przywróceniu należnego prestiżu uczelniom kształcącym przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów. Ostatnie spotkanie Rady i rozmowy z przedstawicielami resortu zdrowia dają nadzieję na stworzenie godnych i profesjonalnych warunków pracy kadry naukowo-dydaktycznej. Zawód lekarza dentysty wymaga najwyższych standardów nauczania, ponieważ dzięki odpowiedniemu kształceniu, możemy liczyć na bezpieczne leczenie pacjentów w przyszłości – zaznacza wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL Paweł Barucha.
Członkowie rady jednogłośnie opowiedzieli się za działaniami, które doprowadziłyby do wzmocnienia potencjału kadry dydaktycznej, kształcącej przyszłych lekarzy dentystów.
W posiedzeniu rady uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa zdrowia: prof. Urszula Demkow, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Małgorzata Zadorożna z Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia; Karolina Sowa z Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia oraz Michał Dzięgielewski, przedstawiciel Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia, a także konsultanci krajowi w dziedzinach stomatologii: prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prof. Beata Kawala, prof. Teresa Sierpińska, prof. Renata Górska, prof. Agnieszka Mielczarek, prof. Mansur Rahnama-Hezavah.
Źródło: NIL