Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
MATERIAŁ PARTNERA

Szczoteczki soniczne dla dzieci – najczęściej zadawane pytania

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 stycznia 2024 09:00

Szczoteczki soniczne dla dzieci – najczęściej zadawane pytania - Obrazek nagłówka
Im szybciej zaczniemy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, tym mniejsze ryzyko wystąpienia poważnych problemów ze stanem uzębienia w przyszłości. Bardzo ważne jest wprowadzenie nawyku systematycznego mycia zębów u dzieci oraz prawidłowej techniki szczotkowania już od najmłodszych lat ich życia. Niezastąpioną pomoc w osiągnięciu tego celu stanowi szczoteczka soniczna, która do swojej pracy wykorzystuje technologię fal dźwiękowych. Na jakie pytanie dotyczące używania przez dzieci szczoteczek sonicznych powinno się poznać odpowiedzi?

Dzieci jak najbardziej mogą używać szczoteczek sonicznych, a nawet powinny! Należy jednak pamiętać, że nie może to być wersja dla osób dorosłych, ponieważ może ona podrażnić zarówno szkliwo zębów, jak i dziąsła zwłaszcza u tych dzieci, u których nie wyrosły jeszcze zęby stałe. Szczoteczka soniczna musi być odpowiednio dopasowana wielkością i mocą do konkretnego wieku dziecka. Na rynku istnieje wiele produktów stworzonych z myślą o najmłodszych użytkownikach. Niektóre z nich posiadają specjalnie zaprojektowane, miękkie i elastyczne końcówki wytwarzające około 16 tysięcy drgań na minutę - idealne do szczotkowania dopiero co pojawiających się ząbków u maluszków. Szczoteczki soniczne wyposażone są w timery, dzięki czemu dzieci będą przestrzegać zalecanych przez dentystów i producentów 2 minut, jakie należy przeznaczyć na każdorazowe umycie zębów. Są one również rekomendowane pod względem skuteczności w przeciwdziałaniu powstawania próchnicy, czyli choroby o podłożu bakteryjnym, na jaką choruje coraz większa liczba dzieci.

Jak działa szczoteczka soniczna do zębów dla dzieci?

Technologia soniczna opiera się na właściwościach fal dźwiękowych, które wprawiają główkę szczoteczki w wibracje o określonej mocy. Powstające w ten sposób ruchy wymiatające o wysokiej częstotliwości bardzo skutecznie docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej dokładnie czyszcząc np. przestrzenie międzyzębowe z resztek jedzenia, bakterii oraz płytki nazębnej. Mieszanka pasty, wody i śliny tworząca tzw. mikrobąbelki sprawia, że w krótkim czasie zęby dziecka stają się czyste, gładkie oraz lśniące. Obsługa urządzenia jest tak prosta, że każde dziecko poradzi sobie z nią bez żadnego trudu. Wystarczy nacisnąć przycisk, nałożyć pastę i przyłożyć końcówkę szczoteczki do konkretnego obszaru, a całą resztę wykona już szczoteczka. Banalność całego procesu może stanowić świetną alternatywę dla czasochłonnego i nudnego czyszczenia zębów przy pomocy ruchów własnej ręki podczas używania tradycyjnego modelu szczoteczki.

Od jakiego wieku dziecko może myć zęby szczoteczką soniczną?

W odróżnieniu od szczoteczek elektrycznych o ruchach obrotowo-pulsacyjnych soniczne wersje mogą być używane nawet przez niemowlęta. Oczywiście w początkowych etapach potrzebna jest do tego pomoc rodzica. Szczoteczki soniczne są delikatne i w pełni bezpieczne, dlatego możemy być pewni, że nie wyrządzą naszym najmłodszym pociechom żadnej krzywdy. Po przekroczeniu przez dziecko 3 roku życia zalecana jest zmiana szczoteczki na mocniejszy model, dopasowany do potrzeb jego jamy ustnej. By zachęcić dziecko do regularnego dbania o zdrowie zębów oraz dziąseł warto dawać mu dobry przykład i wykonywać tę czynność razem z nim. Szczoteczki soniczne o największej mocy pracy najlepiej sprawdzą się u starszych dzieci, które posiadają już wszystkie zęby stałe. Bardzo ważne jest, by nie używać żadnych zamienników, a jedynie oryginalnych końcówek, z uwagi na ryzyko wystąpienia bolesnych podrażnień.

Czy szczoteczki soniczne do zębów dla dzieci są bezpieczne?

Nie należy zastanawiać się nad kwestią bezpieczeństwa użytkowania przez dzieci szczoteczek sonicznych, ponieważ w dzisiejszych czasach jest to najkorzystniejsza metoda dbania o zdrowie zębów. Są wyjątkowo delikatne dla wrażliwych dziąseł, a przy tym bardzo skuteczne w pozbywaniu się płytki nazębnej podczas codziennej higieny jamy ustnej. Należy jednak pamiętać, że model szczoteczki musi zostać dopasowany do konkretnego wieku dziecka, by można było w pełni wykorzystać drzemiący w nim potencjał. W przypadku najmłodszych użytkowników zaleca się, aby rytuał szczotkowania przeprowadzały one pod kontrolą osób dorosłych w celu wykształcenia prawidłowej techniki.

Co ile należy wymieniać końcówki w szczoteczce sonicznej dla dzieci?

Zaleca się, by końcówkę do szczoteczki sonicznej wymieniać co około 3 miesiące. Jeśli jednak w tym czasie pojawiła się jakaś infekcja czy stan zapalny jamy ustnej u dziecka lub doszło do mechanicznej deformacji włókien, to wiadomym jest, że należy ją wymienić w trybie natychmiastowym.

Która szczoteczka soniczna do zębów będzie najlepsza dla naszego dziecka?

Marka Smilesonic stworzyła szczoteczki soniczne dla dzieci, które już od pierwszego spojrzenia wywołują pozytywne emocje oraz przykuwają uwagę nowoczesnym designem w postaci bajkowego stworka. Smilesonic Kids wyróżnia się łatwością obsługi, lekkością konstrukcji, delikatnymi włóknami oraz dwoma trybami pracy dostosowanymi do wieku dziecka. Program Senstive o prędkości 52000 ruchów na minutę został stworzony z myślą o najmłodszych dzieciach, a Clean o prędkości 62000 obrotów dla tych nieco starszych. Szczoteczka po całkowitym naładowaniu jest w stanie posłużyć dziecku nawet do 2 miesięcy regularnego użytkowania. Wszystko to za sprawą niezwykle wytrzymałej baterii litowej. Miękkie włókna minimalizują ryzyko podrażnień i w sposób bezpieczny usuwają z powierzchni zębów mlecznych osady, resztki pokarmowe, a także bakterie. W zestawie znaleźć można dwie końcówki wymienne oraz kalendarz mycia zębów z naklejkami, który ma za zadanie motywować dzieci do nauki i systematycznego szczotkowania. Szczoteczka Smilesonic Kids objęta jest 24-miesięcznym okresem gwarancji producenta.


Tematy

zęby / zdrowe zęby

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także