Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Denga w Japonii – pierwszy raz od 70 lat

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 4 września 2014 21:19

Denga w Japonii – pierwszy raz od 70 lat - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
W ciągu ostatniego tygodnia w Japonii potwierdzono już ponad 50 przypadków zachorowań na dengę – tropikalną chorobę wywołaną przez wirusa DENV. Jak można się zarazić i jak rozpoznać objawy dengi?
[caption id="attachment_49267" align="alignnone" width="620"]Fot. Thinkstock / Getty Images Fot. Thinkstock / Getty Images[/caption]

W ciągu ostatniego tygodnia w Japonii potwierdzono już ponad 50 przypadków zachorowań na dengę – tropikalną chorobę wywołaną przez wirusa DENV. Jak można się zarazić i jak rozpoznać objawy dengi?

Wirus DENV występuje głównie w krajach strefy tropikalnej i przenoszony jest na ludzi przez komary Aedes Aegypti (rzadziej też przez inne gatunki z rodzaju Aedes). Denga może się także przenosić poprzez transfuzję krwi i przeszczepy narządów. Inne sposoby przeniesienia dengi z człowieka na człowieka należą do rzadkości.

Władze Tokio poinformowały dziś, że komary, złapane w pułapki rozmieszczone na terenie dużego bardzo popularnego parku Yoyogi – były nosicielami wirusa wywołującego dengę. Najprawdopodobniej wszyscy chorzy zarazili się właśnie w tym parku. Obecnie przystąpiono tam do opryskiwania siedlisk komarów środkami owadobójczymi.

Do charakterystycznych objawów choroby należą: wysoka gorączka o nagłym początku, ból głowy (typowo zlokalizowany za oczami), bóle mięśni i stawów oraz wysypka podobna do występującej w odrze. Mogą też pojawić się nudności i wymioty, a także krwawienia z nosa i ust.

W niewielkim odsetku przypadków choroba prowadzi do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej z trombocytopenią i hipowolemią, która może prowadzić do wstrząsu.

Najczęściej jednak (w ok. 80 proc.) osoby zainfekowane wirusem dengi nie wykazują objawów lub prezentują łagodne symptomy, jak np. niepowikłana gorączka.

Okres inkubacji wirusa DENV wynosi od 3 do 14 dni. Oznacza to, że osoba, u której gorączka pojawiała się ponad 2 tygodnie od powrotu z obszaru endemicznego występowania choroby – najprawdopodobniej nie jest chora na dengę.

Źródła: CBS News / The Independent

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

iStock-861991614
Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

IBB PAN: wiemy, jak poradzić sobie z gronkowcem złocistym

18 listopada 2024
122589092
5 września 2024
86806828
2 maja 2024
smutny dziadek
16 lutego 2024
szczudla
1 grudnia 2023