Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Lekarze i studenci ze Szczecina będą pomagać w Kenii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 czerwca 2024 10:48

Lekarze i studenci ze Szczecina będą pomagać w Kenii - Obrazek nagłówka
We wrześniu odbędzie się misja humanitarna w której wezmą udział studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz reprezentacja szczecińskich lekarzy, którzy mają już wieloletnie doświadczenie w działalności misyjnej poza Europą. Jak mówi dr hab. n. med. Elżbieta Petriczko planowana misja do Kenii wynika z dużego zainteresowania studentów tym tematem. – Młodzi ludzie w Szczecinie są bardzo ideowi, chcą pomagać, widzieć medycynę nie tylko taką, jaka jest w Polsce, ale także taką, która jest na świecie. Nie zawsze w takich ultranowoczesnych i komfortowych warunkach – mówi prof. Petriczko.

Misja studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz lekarzy ze Szczecina do Kenii zaplanowana jest na wrzesień i może potrwać kilkanaście dni. W tym czasie lekarze oraz studenci będą pomagać między innymi pacjentom cierpiącym na przypadłości okulistyczne, odbędą się konsultacje chirurgiczne czy endokrynologiczne, a studenci będą wspierać tamtejszych lekarzy w diagnostyce i opiece nad pacjentami.

Lekarze ze Szczecina zabiorą ze sobą np. opatrunki, lekarstwa, środki profilaktyki przeciwmalarycznej czy okulary. Misję szczecińskich lekarzy i studentów wspiera Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie.

- Medycyna nie może zamykać się we wnętrzach nowoczesnych oddziałów, izb przyjęć i sal operacyjnych. Bardzo cieszy nas, że studenci PUM sami z siebie chcą poznawać kraje, gdzie medycyna jest na zupełnie innym poziomie i wymaga od medyków zupełnie innego zaangażowania. To realna nauka empatii i możliwość zweryfikowania swojej medycznej wiedzy, ale i odporności na stres w innych warunkach niż te w Polsce – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Opiekunem Medyków dla Kenii jest dr hab. n. med. Elżbieta Petriczko z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego USK1 w Szczecinie.

- W Kenii przyda się każdy specjalista. Będziemy wsparciem w zakresie internistycznym, pediatrycznym, chirurgicznym i okulistycznym. Będziemy leczyć odleżyny, oparzenia, choroby dziecięce. Nie ukrywam, że zabieramy ze sobą cały warsztat okulistyczny, wciąż zbieramy okulary i będziemy dobierali szkła i prowadzili korekcję wzroku potrzebującym. Nasza opieka będzie obejmowała osoby także nieubezpieczone i będziemy te osoby kierować na dalsze leczenie. Będziemy w parafiach, w ośrodkach dla młodzieży, będziemy współpracować z nauczycielami czy lokalnymi wolontariuszami – mówi prof. Petriczko.

Okręgowa Rada Lekarska wspiera działania misyjne lekarzy i studentów. Wyjazd do Kenii został przez nas wsparty kwotą finansową, która zagwarantowała inicjatorom możliwość realizacji misji.

inf pras

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także