Zmarła 56-latka była mieszkanką chińskiej prowincji Guangdong. Wirusem H3N8 prawdopodobnie zaraziła się na targu żywego drobiu.
Według WHO kobieta była trzecią osobą w Chinach zakażoną tym powszechnie występującym u dzikiego ptactwa i drobiu domowego wirusem. Dwa poprzednie przypadki odnotowano u dzieci w kwietniu i maju 2022 r. Jedno przeszło infekcję ciężko, ale przeżyło.
Pierwsza ofiara H3N8 wśród ludzi zachorowała na wirusa 22 lutego. Do szpitala trafiła 3 marca z powodu ciężkiego zapalenia płuc. Zmarła 16 marca. Kobieta miała wiele schorzeń towarzyszących. Próbki pobrane z targu żywego drobiu, który często odwiedzała, dały wynik pozytywny na obecność H3N8. Dalsze badania nie wykazały zachorowań wśród osób z bliskiego otoczenia chorej. Wszystko wskazuje na to, że wirus H3N8 nie ma zdolności przenoszenia się między ludźmi. Dlatego ryzyko rozprzestrzeniania się go w populacji oceniane jest jako niskie.
Ze względu na duże rozpowszechnienie H3N8 wśród drobiu, WHO spodziewa się w przyszłości kolejnych sporadycznych przypadków przenoszenia się wirusa z ptaka na człowieka.
Ptasia grypa A (H3N8) została po raz pierwszy wykryta w latach 60. XX wieku i nie jest spokrewniona z wirusami H5N1, które w ostatnim czasie rozprzestrzeniają się wśród dzikiego ptactwa i drobiu w Stanach Zjednoczonych, Chinach i innych krajach.
H3N8 często występuje u ptaków, ale zwykle nie powoduje objawów chorobowych u dzikiego ptactwa lub drobiu domowego. Istnieją jednak doniesienia o zakażeniach ssaków, takich jak psy i konie.
Chociaż w Stanach Zjednoczonych nie zgłoszono żadnych przypadków H3N8 u ludzi, wirus zainfekował foki w Nowej Anglii w 2011 r., powodując śmierć 162 zwierząt.
Źródło: WHO / HealthNews