Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Preparaty wspomagające odchudzanie na liście leków podstawowych WHO?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 29 marca 2023 14:30

Preparaty wspomagające odchudzanie na liście leków podstawowych WHO? - Obrazek nagłówka
Leki stosowane w leczeniu otyłości mogą po raz pierwszy trafić na Listę leków podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia (ang. WHO Model List of Essential Medicines – MLEM).

Lista MLEM aktualizowana jest co dwa lata na podstawie dowodów naukowych przy uwzględnieniu istotności z punktu widzenia zdrowia publicznego, skuteczności, bezpieczeństwa oraz efektywności kosztowej.

Celem prowadzenia listy jest wsparcie rządów krajów o niskim i średnim dochodzie w kreowaniu decyzji dotyczących zakupów leków.

Panel doradczy WHO przyjrzy się nowym wnioskom o umieszczenie leków na liście już w przyszłym miesiącu, a publikacja zaktualizowanej listy MLEM spodziewana jest we wrześniu.

Wniosek o dodanie do listy leków wspomagających walkę z otyłością dotyczy liraglutydu. Lek ten wkrótce straci ochronę patentową, co umożliwi produkcję tańszych wersji generycznych.

Pozytywna decyzja WHO o umieszczeniu liraglutydu (i jego ewentualnych generyków) na liście MLEM oznaczałaby nowe podejście do problemu otyłości w skali globalnej, ze wsparciem światowej instytucji zajmującą się zdrowiem. Otwierałaby też drogę do krajów o niskim i średnim dochodzie kolejnym preparatom pomocnym w walce z otyłościom, takim jak semaglutyd.

– Otyłość to coraz bardziej istotny problem zdrowia publicznego w wielu krajach. Preparaty farmakologiczne stosowane do leczenia otyłości to tylko jedna z metod, kluczowa pozostaje tutaj prewencja – podkreśla WHO.

Według WHO, ponad 650 milionów dorosłych na świecie jest otyłych. To ponad trzykrotnie więcej niż w 1975 roku. Nadwaga z kolei, to problem około 1,3 miliarda ludzi. Większość z nich (70 proc.) mieszka w krajach o niskim i średnim dochodzie.

Zarówno w przypadku liraglutydu i semaglutydu nie ma jeszcze długoterminowych danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności w leczeniu otyłości.

- Strategie profilaktyczne i ciągłe wysiłki na rzecz edukacji muszą mieć w walce z otyłością pierwszeństwo nad stosowaniem leków, które wymagają jeszcze wielu badań pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności – powiedział prof. Zulfiqar Bhutta z University of Toronto, ekspert ds. otyłości.

Duńska firma produkująca liraglutyd poinformowała, że nie była zaangażowana w powstanie i złożenie do WHO wniosku o włączenie leku na listę MLEM.

Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także