Eksperci ds. bezpieczeństwa biologicznego twierdzą, że agresja rosyjskich wojsk- w tym bombardowanie ukraińskich miast- zwiększyło ryzyko zdrowia publicznego w przypadku uszkodzenia któregokolwiek z laboratoriów. WHO od kilku lat współpracuje z ukraińskimi laboratoriami wspierając ich poziom bezpieczeństwa. Nie są znane szczegółowe informacje na temat rodzajów patogenów lub toksyn znajdujących się w laboratoriach w Ukrainie.
W środę rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa, powtórzyła od dawna przekazywane przez rosyjską stronę twierdzenie, że Stany Zjednoczone prowadzą laboratorium broni biologicznej w Ukrainie, czemu wielokrotnie zaprzeczał Waszyngton i Kijów. Rzecznik rządu USA zdecydowanie zaprzeczył oskarżeniom Zacharowej, mówiąc, że Rosja może wykorzystać swoje roszczenia jako pretekst do rozmieszczenia własnej broni chemicznej lub biologicznej na terenie Ukrainy. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zbierze się dziś, żeby omówić przedstawione bez żadnych dowodów zarzuty Moskwy dotyczące rzekomych działań USA i Ukrainy w kontekście broni biologicznej.
Oświadczenie WHO nie odnosiło się do wątku broni biologicznej. Agencja podała, że zachęca wszystkie strony do wspólnego działania w bezpiecznym usuwaniu wszelkich patogenów. Organizacja zaproponowała pomoc w zakresie wskazówek technicznych i koordynacji.
Źródło: Reuters