Dnia 1 lipca 2022 r. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację poselską stwierdził między innymi, że "Szczepienia publiczne przeciw grypie finansowane z budżetu ministra właściwego ds. zdrowia nie będą kontynuowane w sezonie 2022/2023. Farmaceuci w aptekach dostosowanych do wykonywania szczepień będą mogli wykonywać szczepienia z zachowaniem odpłatności pacjenta za wykonaną usługę. Za dostęp do szczepionek przeciw grypie w sprzedaży hurtowej i detalicznej odpowiadają wyłącznie producenci, którzy planują i realizują zapotrzebowanie i dostawy w oparciu o zapotrzebowanie na dany sezon oraz cykl produkcji preparatów."
Po pierwsze
Minister zdrowia wprowadził przepis, że od 23 listopada 2021 r. wszystkie osoby dorosłe mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Niestety tylko niektórzy skorzystali z tej możliwości, ponieważ poziom wyszczepialności wzrósł zaledwie o jeden procent (sezon 2020/2021 - 6%; sezon 2021/2022 - 7%). Minister zdrowia uznał, że suweren nie skorzystał z tej możliwości, wobec tego zlikwidował darmowe szczepienia przeciw grypie w sezonie 2022/2023.
Po drugie
Minister zdrowia chyba zapomniał co oznacza słowo dyskryminacja, ponieważ w przychodniach szczepienia przeciw grypie są bezpłatne, natomiast w aptekach te same sczepienia są płatne.
Po trzecie
Minister zdrowia najwyraźniej zapomniał, że uczestniczy w ustalaniu polityki państwa w zakresie ochrony zdrowia i jest odpowiedzialny również za bezpieczeństwo lekowe społeczeństwa, czyli za dostęp do leków (w tym również do szczepionek przeciw grypie).
Od dnia 26 lipca 2022 r. w niektórych hurtowniach farmaceutycznych jest dostępna szczepionka przeciw grypie VaxigripTetra przeznaczona na sezon grypowy 2022/2023. Dylemat przed farmaceutami jest następujący: zamawiać albo nie zamawiać, oto jest pytanie.
Dnia 28 lipca 2022 r. Komisja Europejska podpisała z firmą farmaceutyczną GSK umowę dotyczącą składania zamówień na szczepionkę Adjupanrix przeciwko grypie pandemicznej. Zgodnie z tym dokumentem możliwy będzie w razie potrzeby zakup 85 mln dawek szczepionki w przypadku pandemii grypy. Do umowy przystąpiło 12 państw: Dania, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Portugalia, Słowenia i Hiszpania.
mgr farm. Walenty Zajdel