Chodzenie to podstawowy sposób poruszania się na dwóch nogach, który opanowaliśmy jako ludzie. Z pozoru wydaje się czynnością prostą, ale tak naprawdę jest złożonym procesem przekazywania sygnałów pomiędzy centralnym układem nerwowym a innymi organami.
Wiosna to czas porządków – robimy je w domach, ogródkach, mamy ochotę z nową energią zadbać też o siebie i swoich bliskich. Nie tylko na zewnątrz, ale także od wewnątrz. Dzięki badaniu bakterii, które zasiedlają jelita, coraz lepiej wiemy, jak się to robi.
Na świecie rośnie zanieczyszczenie rzek produktami farmaceutycznymi. Brytyjski University of York opracował raport, z którego wynika, że paracetamol, nikotyna, kofeina oraz leki na padaczkę i cukrzycę były najczęściej wykrywane w słodkich wodach.
Kanadyjscy naukowcy z McMaster University znaleźli dowody na to, że bakterie potrafiły wytwarzać mechanizmy oporności na antybiotyki już nawet 350-500 mln lat temu.
Komisja Europejska opublikowała wyniki nowego badania Eurobarometr dotyczącego wiedzy obywateli państw Unii na temat antybiotyków oraz ogólnych tendencji w ich stosowaniu.
Nie chcesz wiedzieć…
Krew chorych na schizofrenię zawiera materiał genetyczny większej liczby gatunków mikroorganizmów, niż można znaleźć u osób zdrowych czy u pacjentów z chorobą dwubiegunową – odkryli naukowcy z Oregon State University.
Myszy domowe przenoszą bakterie odpowiedzialne za zagrażające życiu zakażenia układu pokarmowego, w tym szczepy lekooporne – ostrzegają naukowcy z Columbia University’s Mailman School of Public Health.
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z wnioskiem o przekazanie informacji na temat bieżącej sytuacji związanej z występowaniem zakażeń szpitalnych bakterią Klebsiella pneumoniae, na którą nie ma leku.
Ministerstwo Zdrowia informuje o skutkach nieodpowiedzialnego stosowania antybiotyków.
Po co nam mikroby w jelitach? Dlaczego o nie dbać? Co się dzieje, gdy ich zabraknie? Rozmowa z Pawłem Grzesiowskim, kierownikiem Ośrodka Badania i Przeszczepiania Mikrobioty Jelitowej w Centrum Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie.
Uczeni z Uniwersytetu w Maastricht zbudowali urządzenie, które może pomóc w zapobieganiu zakażeniom wewnątrzszpitalnym. W sprawie jest i polski akcent.
Niemieccy naukowcy odkryli antybiotyk wytwarzany przez bakterie bytujące w jamie nosowej co dziesiątego człowieka. Czy powstanie lek pomocny w walce za opornymi superbakteriami?
Dym papierosowy ułatwia niektórym bakteriom kolonizację jamy ustnej – twierdzą naukowcy z University of Louisville School of Dentistry. Jakie mogą być tego skutki?
© 2023 Medexpress. Wszystkie prawa zastrzeżone