Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 23 października 2024 r. w pełni poparł stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta, potwierdzając, że badania laboratoryjne kleszczy nie są zgodne z wymaganiami aktualnej wiedzy medycznej i nie mogą być uznawane za diagnostyczne w kontekście boreliozy.
Wzrasta liczba kleszczy, co przekłada się na więcej osób chorych na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu – czyli choroby przenoszone przez te pajęczaki. Jest środek sezonu, gdy kleszcze atakują najbardziej. Lekarze ostrzegają i zalecają ostrożność.
Rzecznik Praw Pacjenta nałożył pierwszą karę dot. leczenia boreliozy według wytycznych ILADS.
Ciepły weekend majowy sprzyja wypoczynkowi na łonie natury. Warto mieć na uwadze to, że kleszcze już od około dwóch miesięcy są aktywne. Aby „złapać pasażera na gapę” wcale nie trzeba iść do lasu. Wystarczy wizyta w parku, spacer z psem wokół bloku czy praca w ogródku.
Rada Ekspertów NIL wydała stanowisko, w którym sprzeciwia się stosowaniu długotrwałej terapii antybiotykami u pacjentów z rozpoznaniem boreliozy, zwanej metodą „ILADS”. Jak wskazuje Izba, terapia ta nie posiada wystarczających podstaw klinicznych oraz wiąże się z wieloma działaniami niepożądanymi.
Negatywną opinię na temat wykonywania badań kleszczy na obecność patogenów chorób transmisyjnych (wirusów, bakterii, pasożytów) w medycznych laboratoriach diagnostycznych wyraziła Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych.
Wiosna i lato „nie muszą swędzieć” i mogą być wolne od brzęczących komarów, groźnych kleszczy i gryzących meszek, które tylko czekają na sprzyjającą okazję, by przypuścić atak. Jak sprawić, by nas omijały, a ich ukąszenia szybko szły w zapomnienie? Jak odstraszać insekty, a jak łagodzić skutki...
Mimo dużego odsetka rozpoznań niezasadnych, wzrost liczby zachorowań na boreliozę jest faktem. Rozpoznana we wczesnej fazie choroba może być stosunkowo szybko i skutecznie wyleczona za pomocą antybiotyków. Sytuacja komplikuje się, gdy pierwsze objawy zakażenia pozostaną niezauważone.
Wraz z pojawieniem się pierwszych oznak wiosny, nasza czujność się zwiększa i słusznie przypominamy sobie o istnieniu kleszczy. Pomimo, że z roku na rok rośnie świadomość na temat konsekwencji jakie może nieść za sobą już pojedyncze ukłucie, niewiele osób wie, że kleszcze są nosicielami nie tylko...
Kleszczami zazwyczaj zaczynamy przejmować się dopiero latem. One jednak już teraz stanowią zagrożenie dla zdrowia, bo właśnie obudziły się z zimowego snu i są gotowe do ataku. A ocieplenie klimatu powoduje, że jest ich coraz więcej.
Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby odnotowanych przypadków zakażeń wirusem KZM przenoszonym przez kleszcze, w szczególności w krajach blisko sąsiadujących z Polską. Co może być tego powodem?
Pandemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 pokazała nam, że warto dbać o swoje zdrowie i jak ważna jest profilaktyka zakażeń przed innymi groźnymi chorobami, którym możemy zapobiec.
Choć największym wrogiem człowieka jest ostatnio koronawirus, nie możemy zapominać o innych zagrożeniach czyhających na ludzkie zdrowie i życie. Jednym z nich są kleszcze.
Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH oraz z Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii postanowili sprawdzić skuteczność dopuszczonych na polski rynek repelentów w odstraszaniu występującego u nas gatunku kleszczy.
Okres wakacyjny to ulubiona pora aktywności kleszczy. Chcąc uniknąć ukąszenia przez te pajęczaki, warto przestrzegać kilku kluczowych zasad. Skutki ukąszenia niosą ogromne ryzyko choroby.
Ocieplenie klimatu przyczynia się do ekspansji kleszczy na tereny, które do tej pory nie były endemiczne.
W dzisiejszym przeglądzie prasy m.in. o lekarzach, którzy pójdą na emeryturę, wycofaniu leków z obrotu.
W ubiegłym roku w USA zanotowano prawie 60 tys. przypadków chorób odkleszczowych. To o 20 proc. więcej niż rok wcześniej – alarmuje Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC).
Im dłużej zakażony bakteriami Borrelia kleszcz tkwi w skórze swojej ofiary, tym większe prawdopodobieństwo, że te groźne drobnoustroje przedostaną się do organizmu ssaka i wywołają boreliozę.
Lekarze PPOZ ostrzegają przed inwazją kleszczy! Już docierają pierwsze informacje o ukąszeniach, a nawet zachorowaniach na boleriozę - groźną infekcję wywołaną przez krwiożercze pasożyty. Jak się uchronić przed atakiem pajęczaków? - Przed wyjściem na łono natury należy odpowiednio osłonić...
© 2023 Medexpress. Wszystkie prawa zastrzeżone