Stomatologia estetyczna staje się coraz bardziej popularna. Równe i białe zęby są ważnym elementem komunikacji społecznej. Ten trend powoduje, że o kolor uzębienia zabiegamy nie tylko w gabinecie stomatologicznym, ale również sami w warunkach domowych.
Zdrowy i biały uśmiech stanowi istotny pozawerbalny czynnik ułatwiający komunikację. Dodaje pewności siebie, budzi zaufanie oraz przełamuje barierę w kontaktach z ludźmi. Jego jakość wymaga jednak systematycznej pielęgnacji. Jak na co dzień prawidłowo dbać o jamę ustną przypomina Anna Golańska –...
Mimo postępu w medycynie i farmacji nie udało się jeszcze wyprodukować leku równie doskonałego jak ludzka krew. Wciąż ten najbardziej pożądany leczniczy preparat można pozyskać jedynie od człowieka. Dlatego liczy się każdy dawca, który gotów jest podzielić się tym bezcennym darem.
Raczej nie ma osoby, która nie wiedziałaby, że alkohol szkodzi. Dlaczego w takim razie większość z nas, mimo świadomości, że alkohol nie jest zdrowy, tak lubi się napić, czasem zupełnie tracąc nad tym kontrolę?
Jest nieuchronna – tak, jak starzenie się organizmu. Wcześniej czy później przyjdzie nam się z nią zmierzyć. Ale to nie znaczy, że musi być źródłem cierpienia i budzić lęk. Wiele zależy od naszego podejścia, trybu życia, jaki prowadzimy, codziennych zwyczajów i przestrzegania zdrowotnych zasad.
Wydawać by się mogło, że z trądzikiem borykają się tylko nastolatki. Okazuje się jednak, że osiągnięcie wieku dojrzałego nie chroni nas przed tą chorobą. Czy masz 30, 40 czy 50 lat, na twojej twarzy mogą pojawić się zmiany spowodowane tak zwanym trądzikiem osób dorosłych. Nawet jeśli nigdy...
Zepsutą żywność niby każdy potrafi rozpoznać – pojawia się na niej pleśń. Nie jest to jednak standard. poza tym, kupując niektóre produkty, warto zwrócić uwagę na pewne cechy mogące świadczyć o tym, że nie nadają się już do spożycia.
Jak to się dzieje, że to co jemy, wpływa na to, jakie mamy samopoczucie, czy nam się chce żyć czy nie bardzo, jak działa nasza pamięć, myślenie, jak reagujemy na emocje swoje i innych?
O tym, jak wygląda nasza skóra, decydują nie tylko geny. Na jej stan ogromny wpływ mają styl życia i środowisko, w którym żyjemy. W ostatnim czasie coraz mniej przyjazne. Na szczęście można się przed jego szkodliwym wpływem skutecznie chronić.
Trzeci migdał, tak jak pozostałe migdałki, jest zjawiskiem naturalnym. Jednak u 1 proc. dzieci mamy do czynienia z patologicznym przerostem tego narządu. Może to wymagać leczenia zabiegowego.
Już co trzeci obywatel zachodniego świata chronicznie nie dosypia, najczęściej nie zdając sobie sprawy z konsekwencji takiego stylu życia. O Amerykanach mówi się: społeczeństwo niedospanych ludzi. Wiąże się to ze skłonnością do podsypiania w czasie dnia – w pracy, na wykładach, w samochodzie, a...
Bardzo przyjemnie jest dostać prezent. Równie przyjemne jest dać go komuś, na kim nam zależy. Ale choć wydaje się to proste, mamy z obdarowywaniem innych wiele problemów. Jest na to rada, która zawsze się sprawdza: trzeba pomyśleć sercem, nie portfelem.
Świadomość tego, jak ważna dla zdrowia jest jakość pożywienia, systematycznie rośnie. Ale niewiele osób zwraca uwagę na opakowania, które też, niestety, mogą wyrządzać poważne szkody.
Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP), niewidoczne na pierwszy rzut oka, potrafi zrujnować życie chorego – nawet zwykłe zakupy czy wejście po schodach stają się wyzwaniem. Niestety, choroba często diagnozowana jest z dużym opóźnieniem.
Część lekarzy uważa ją za chorobę, inni twierdzą, że zespół chorobowy zwany fibromialgią w ogóle nie istnieje. Co wiemy o tajemniczej dolegliwości objawiającej się bólami całego ciała i zmęczeniem?
Wszawica to wciąż temat tabu. Jeśli już się do niej przyznajemy, to bardzo po cichu. Wszystko z powodu opinii, że ta przypadłość jest skutkiem braku higieny. To pogląd całkowicie fałszywy.
W ciągu wieków grypa dziesiątkowała ludzkość wielokrotnie. Współcześnie także potrafi doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet do śmierci. Wiele osób, nie zdając sobie z tego sprawy, ignoruje tę chorobę.
Pacjent, jak każdy człowiek chory, potrzebuje bezpieczeństwa, zrozumienia, zainteresowania, wyrozumiałości, nie mówiąc już o pomocy. A lekarz? Jak każdy człowiek pracujący, potrzebuje akceptacji, uznania i docenienia tego, co robi, przez tych, dla których to robi.
Choroba potrafi zmienić ciało w obce. Trzeba je oswoić, szybko poznać się z nim na nowo. Świadomość tego, że jest się pacjentem, sprawia, że dookoła jest jakoś inaczej i traci się poczucie bezpieczeństwa w dotychczas poukładanym lub zabałaganionym życiu. Nic dziwnego, że pacjenci najbardziej na...
W przypadku grypy nie wolno traktować szybkiej poprawy samopoczucia po lekach objawowych jako oznak wyzdrowienia! Infekcja powinna skłonić nas do oszczędnego trybu życia i unikania wysiłku fizycznego. Nieprzestrzeganie tego może skończyć się tragicznie – niewydolnością serca.
© 2023 Medexpress. Wszystkie prawa zastrzeżone