U pacjenta Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SUM w Zabrzu algorytm HeartLogic po raz pierwszy w Polsce przewidział, że w niedalekiej przyszłości u chorego może nastąpić zaostrzenie niewydolności serca.
Zabieg odnerwiający serce stosuje się po to, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego serca. Pacjenci cierpiący z powodu arytmii i omdleń mają szansę na całkowite wyleczenie lub znaczącą redukcję napadów.
W II Klinice Kardiologii i Elektroterapii Serca UCK użyto kamizelki defibrulującej - tymczasowego i nieinwazyjnego rozwiązania wspomagającego utrzymanie pracy mięśnia sercowego. Chora doświadczyła uszkodzeń kardiologicznych wynikających najpewniej z infekcji SARS-CoV-2.
Podstawowym celem wytycznych jest ograniczenie ryzyka przeniesienia infekcji na pacjentów zdrowych przez personel medyczny, jak i ochrona zespołów zajmujących się elektroterapią lub elektrofizjologią przed zakażeniem lub niepotrzebnym kontaktem z osobami chorymi na COVID-19, bądź będącymi w...
4 lutego 1980 roku w Johns Hopkins Hospital w Baltimore w USA amerykański kardiolog polskiego pochodzenia dr Michel Mirowski z powodzeniem wszczepił pacjentowi pierwszy automatyczny defibrylator. Mimo trudnych początków, implantowany defibrylator, a następnie kardiowerter-defibrylator (ICD)...
Od wprowadzenia ponad 50 lat temu do praktyki klinicznej pierwszego stymulatora serca kolejne generacje urządzeń tego typu znacząco ewoluowały w zakresie swojej budowy, funkcji i rozmiarów.
Jak leczyć migotanie przedsionków, arytmię, na którą cierpi nawet 10% seniorów? Nowe wyniki badań klinicznych przedstawione na marcowym Kongresie Europejskiej Asocjacji Rytmu Serca w Lizbonie komentuje dr n. med. Michał M. Farkowski z Instytutu Kardiologii w Warszawie, członek zarządu SRS PTK...
Otyli mężczyźni są czterokrotnie bardziej narażeni na migotanie przedsionków niż ich rówieśnicy o prawidłowej masie ciała. Z kolei u otyłych kobiet wzrost ryzyka jest dwukrotny – twierdzą australijscy naukowcy.
Klasyczna ablacja stosowna w leczeniu arytmii polega na zniszczeniu ściśle określonego fragmentu serca za pomocą energii cieplnej. Najnowsza odmiana metody do tego samego celu wykorzystuje niskie temperatury.
W I Klinice Kardiologii UM w Poznaniu przeprowadzono nowatorskie zabiegi żylnej ablacji alkoholowej dwóch rodzajów arytmii.
Zjawisko burzy elektrycznej u pacjentów z wszczepionymi kardiowerterami-defibrylatorami (ICD) to dość rzadkie, ale niebezpieczne zjawisko. Na czym polega?
W Zabrzu przeprowadzono dziś pierwszy w Polsce zabieg ablacji punktowej RF (radiofrequency) z wykorzystaniem modelu zwierzęcego i zastosowaniem systemu najnowszej generacji opartym na technologii mapowania 3D.
Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wszczepili najmniejszy na świecie rozrusznik serca 13-letniemu chłopcu. To najmłodszy na świecie pacjent z miniaturowym – 10 razy mniejszym od standardowego rozrusznika – modelem stymulatora serca.
© 2023 Medexpress. Wszystkie prawa zastrzeżone