Gościem red. Iwony Schymalli jest Beata Małecka-Libera, posłanka (PO), wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia.
Beata Małecka-Libera, posłanka (PO), wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia:
- Ustawa o zdrowiu publicznym, wdrożona 4 lata temu miała dać podstawę do budowania edukacji zdrowotnej, a także do wprowadzenia badań profilaktycznych, które powinny być bardziej stymulowane niż obecnie.
- Przez 4 lata nie wiele się zmieniło w kwestii zdrowia, pomimo funduszy dedykowanych NFZ, wyznaczonych priorytetów oraz kierunków działań, wskaźniki zdrowotne i tak się pogorszyły.
- Chcielibyśmy spowodować ustawą o zdrowiu publicznym wzrost zdrowotności w społeczeństwie.
- W systemie opieki zdrowotnej musi być równość, pomiędzy leczeniem, a profilaktyką. Gro pieniędzy jest dedykowanych na medycynę naprawczą, a nie działania zapobiegawcze.
- Rozwój chorób cywilizacyjnych, starzenie się społeczeństwa muszą spowodować, że główny nacisk będziemy kłaść na profilaktykę, na badania oraz na edukacje zdrowotną.
- Zdrowie musi stać się priorytetem. W naszym programie wyborczym ono jest najważniejsze, pod względem finansowania, organizacji systemu oraz równowagi pomiędzy całym otoczeniem, środowiskiem, wszystkimi czynnikami, które oddziałują na nasze zdrowie.
- Zdrowie to również środowisko, transport, infrastruktura, sport – to wiele resortów, które wspólnie powinny te tematy rozwiązywać, a od lat tej współpracy brakuje.
- Kwestia finansowania, wyznaczenie strategii są kluczowe. To również kwestia wyborów na co są wydatkowe fundusze oraz w jaki sposób. To będzie dla nas najważniejsze i wierzę, że temat zdrowia naprawdę stanie się tematem wiodącym.
Nadal zbieramy Państwa pytania dotyczące zdrowotnych obietnic wyborczych.