Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Jak chcielibyśmy leczyć tętnicze nadciśnienie płucne

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 grudnia 2019 13:02

Jak chcielibyśmy leczyć tętnicze nadciśnienie płucne - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
– Tętnicze nadciśnienie płucne to ciężka, śmiertelna choroba. Nieleczona prowadzi do zgonu w ciągu średnio 2-3 lat od rozpoznania. Dlatego tak ważne jest szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia – mówi prof. Grzegorz Kopeć z Kliniki Chorób Serca i Naczyń UJ CM.

Prof. Grzegorz Kopeć:

  • Rokowanie w tętniczym nadciśnieniu płucnym jest złe, niezależnie od nasilenia objawów, szczególnie jeśli ciśnienie w tętnicy płucnej jest duże.
  • W Polsce leczenie tętniczego nadciśnienie płucnego odbywa się w ramach programu lekowego NFZ.
  • Do dyspozycji są trzy grupy leków (inhibitory fosfodiesterazy typu 5, antagoniści receptora endoteliny, prostacykliny) i najlepszym sposobem jest podanie trzech leków jak najszybciej, najlepiej na samym początku leczenia, szczególnie u chorych z wyższą klasą czynnościową.
  • Jednak w Polsce możemy podawać od razu trzy leki tylko u pacjentów z klasą czynnościową IV (najciężej chorych).
  • Choć bardzo chcielibyśmy, nie możemy zastosować tego schematu leczenia u pacjentów z klasą czynnościową II lub III – nadal musimy zacząć od jednego leku, po jakimś czasie ocenić stan pacjenta i dopiero wtedy włączać kolejne. Chodzi nam o to, aby nie było wymagany ten dodatkowy czas, bo wtedy choroba postępuje.
  • Chcielibyśmy, aby u każdego pacjenta w klasie II lub III można było zastosować od razu dwie tabletki i dodać trzecią (tabletkę lub lek podawany dożylnie lub podskórnie)
  • Pewien problem, zwłaszcza u młodych osób, może stanowić pompa [do ciągłego podawania leku poprzez cewnik na klatce piersiowej], którą muszą ze sobą nosić. Część pacjentów odmawia takiego leczenia. W takiej sytuacji zastosowanie doustnej prostacykliny, leku słabszego niż podawane parenteralnie, może mieć pewne znaczenie dla chorych, szczególnie osób młodych.
  • Leczenie za pomocą pompy trudno jest włączyć u osób starszych, szczególnie jeśli nie mają opieki w domu. Dla tych pacjentów dobrze byłoby mieć dostępne trzy leki doustne. Obecnie takiej możliwości nie mamy.
  • Seleksypag to nowy lek [doustny] do leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego, jest to agonistą receptorów dla prostacykliny. Ma więc podobny mechanizm działania jak podawane parenteralnie analogi prostacykliny, choć nie jest tak mocny.
  • Wg wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, leczenie zaczynamy od dwóch tabletek (inhibitor fosfodiesterazy typu 5 + antagonista endoteliny). Jeśli nie osiągamy oczekiwanych efektów – powinniśmy dodać seleksypag, czyli nieinwazyjną formę prostacykliny. Jeśli nadal nie uzyskujemy efektów – wtedy seleksypag należy zamienić na epoprostenol lub inne podawane parenteralnie prostacykliny.
  • W Polsce seleksypag nie jest refundowany. Stosowaliśmy go w ramach badań klinicznych.
  • Chcielibyśmy, aby seleksypag był refundowany. Im więcej leków mamy do dyspozycji, tym lepiej możemy dopasować terapię do potrzeb pacjenta.

Podobne artykuły

Beztytulu
30 października 2019
prof. Piotr Hoffman
25 września 2019
iStock-471488578-0
„Smak Zdrowia”

TNP – życie bez tchu

18 grudnia 2018

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Monosnap WUM_ Inauguracja Roku Akademickiego 2023_ (9)
Transmisja live

WUM: Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024

5 października 2023
w-pigulce-0211
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 2.11.2022 r.

2 listopada 2022
W-pigulce-1511
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 24.11.2022 r.

23 listopada 2022
w-pigulce-2112
21 grudnia 2022
w-pigulce-2103
21 marca 2023